Kiedy szkodzimy, zamiast pomagać? Rozmowa z Anną Środą, fizjoterapeutką dziecięcą.

Zebraliśmy kilka najczęściej pojawiających się pytań dotyczących nauki chodzenia i zadaliśmy je Annie Środzie, fizjoterapeutce. Sprawdźcie, co robić, a czego unikać, by Wasze dziecko z powodzeniem nauczyło się chodzić.

Czy dzieci potrzebują specjalnej stymulacji, żeby nauczyć się chodzić?

Anna Środa: Zdrowo rozwijające się niemowlę potrzebuje czasu na rozwój w swoim tempie. Jeżeli od początku spędzało dużo czasu na brzuszku, pełzało, czworakowało, zaczęło SAMO siadać, nie należy w specjalny sposób stymulować go do chodzenia. Kiedy będzie gotowe zacznie wstawać, przesuwać się bokiem przy różnych obiektach i w końcu chodzić.

Kiedy dzieci zaczynają chodzić? Czy jeśli dziecko nie „przedepcze” roczku to jest to powodem do obaw?

Anna Środa: Można powiedzieć, że dzieci rodzą się z zaprogramowanym rozwojem, dlatego obserwujemy osiąganie u nich tzw. „kamieni milowych”. Jednak każdy maluch jest inny i nie musi wpisywać się idealnie w książkowe normy. Najgorsze, co możemy zrobić, to porównywać dzieci z innymi. „Nieprzedeptanie” roczku zdecydowanie nie jest powodem do obaw. W prawidłowych warunkach dziecko zaczyna chodzić między 12 a 18 miesiącem życia. Do 15 miesiąca powinno zacząć wstawać oraz chodzić bokiem przy meblach, następnie do 18 zacząć chodzić samodzielnie. Są dzieci, które próbują wstawać w 8 a pierwsze kroki stawiają w 10 miesiącu życia i również jest to prawidłowe. Przede wszystkim nie należy na silę im pomagać.

Komentarze (8)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2018-02-19 21:08:19

Chodzimy do Pani Ani i jesteśmy zachwyceni - ja i moj 17to miesięczny synek. Od razu nawiązał z Panią Anią kontakt i robi postępy:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2018-02-23 23:06:55

Dziękuję!:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
malgorzata
2018-02-19 18:41:08

Siad W

A co z siadem W? Czy utrudnia potem dzieciom chodzenie? Spotkałam się z opinią, że dzieci, które siadają w W później zaczynają chodzić, bo mają gorzej rozwinięte mięśnie brzucha. To prawda?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
A.Ś.
2018-02-19 21:03:21

Zdarza się, że w "W" siadają dzieci, które mają obniżone napięcie mięśniowe, w tym takze slaby brzuch,dlatego moga rozne umiejtnosci osiagac pozniej. Czasem powodem sa przykurczone przywodziciele uda. Zdarza sie, ze jest to przejsciowy sposob, szybko mija i problemu nie ma. Składowych jest kilka, dlatego warto zachecac do siadania prosto, jezeli tendencja nie mija, polecam sprawdzic co sie za tym kryje :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Małgorzata
2018-02-20 21:41:33

Moja córka zaczyna już chodzić, a nieustannie siada w W. Nie mamy w pobliżu fizjoterapeuty, więc nie wiem, czy to już powód do wyjazdu gdzieś daleko czy przejdzie. Jak ją sadzam prosto, to siedzi bez problemu, ale szybko zmienia w W. Stoi ładnie, chodzi z krzesłem, ma już pierwszy krok za sobą - ma 10 mcy, wykluczyliśmy obniżone napięcie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2018-02-23 23:06:15

Poprawiajcie, zwracajcie uwage czy tendencja sie nie nasila, dalabym jej jeszcze czas :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2018-02-19 16:50:57

BArdzo sensowny artykuł i mądre wypowiedzi. Szkoda, ze tylu rodziców wciąż tego nie rozumie i stają na głowie i starają się coś zrobić... zamiast nie robić NIC.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2018-02-19 16:25:21

Ela

O! widzę, że wypowiada się fizjo z gabinetu w sąsiedztwie. Polecam, sami korzystaliśmy!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz