Planujesz dziecko? Ogranicz kawę

Nadmiar kofeiny może wpływać na płodność.

kawa a płodność

Wiele mam ma dość duży dylemat, jeśli chodzi o picie kawy. Jedne mamy dostają mdłości i odrzuca je od kawy, są i takie, które nie mogą sobie odmówić filiżanki ukochanego napoju. Choć kochają ten smak, zaczynają się zastanawiać, czy to najlepszy element diety przyszłej mamy. Okazuje się jednak, że poważnie rozważyć filiżankę kawy powinny także kobiety, które właśnie planują ciążę. Nie od dziś wiadomo, że nadmiar kofeiny może szkodzić, ale jak wpływa to na naszą płodność?

Zapewne wiesz, że kofeina wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu człowiek staje się pobudzony, skoncentrowany i mniej zmęczony psychicznie. Takie "ożywienie" organizmu może jednak niekorzystnie wpłynąć na naszą płodność. Częste spożywanie produktów bogatych w kofeinę może doprowadzić do bezsenności, a tym samym przemęczenia organizmu. Działanie ciągle "w pobudzonym trybie" sprawia, że człowiek jest bardziej wrażliwy na różne bodźce i staje się bardziej nerwowy. W takiej sytuacji stajemy się bardziej podatni na stres, a to nasz główny przeciwnik w staraniach o dziecko. Stres może wpływać na zaburzenia owulacji. Co ciekawsze nadmiar kofeiny może rozluźniać komórki, które tworzą mięśnie gładkie jajowodów, a to może wpływać na transport komórki jajowej z jajowodów do macicy, a tym samym utrudniać możliwość zapłodnienia.

Nadmiar kofeiny może także przyczynić się również do rozwoju stresu oksydacyjnego. Takie zachwianie proporcji między szkodliwymi wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami może niekorzystnie wpływać na jakość komórek jajowych, wpływać na ich ilość, może dojść do zaburzenia odżywienia błony śluzowej macicy, a nawet problemów z zagnieżdżeniem się zarodka.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz