Czy powinnaś zrezygnować ze szczepień ochronnych swojego dziecka?

O tym, czy warto szczepić dzieci, rozmawiamy z lekarzem pediatrą.

dziecko

Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa jest troską i obowiązkiem każdego rodzica. Od pierwszych godzin życia dziecka każdy rodzic pragnie je chronić przed wszelkimi zagrożeniami. Na szczęście przed wieloma niebezpiecznymi chorobami można je w łatwy sposób zabezpieczyć i to już w pierwszych miesiącach życia – korzystając z dostępnych szczepień ochronnych. O istocie oraz znaczeniu szczepień rozmawiamy z dr Janiną Kantor Włodarczyk, specjalistą z zakresu medycyny rodzinnej.

Pani Doktor, w ostatnim czasie szczepienia ochronne budzą sporo kontrowersji. Wielu rodziców zadaje sobie kluczowe pytanie – szczepić czy nie szczepić? Czy rzeczywiście szczepienia uchronią nasze dziecko przed chorobą i czy warto to robić?

Opierając się na rzetelnych badaniach na ten temat odpowiedź na pytanie czy szczepić dziecko czy nie może być tylko jedna – zdecydowanie tak. Szczepienia są najważniejszym narzędziem stosowanym w walce z zakażeniami przenoszonymi z człowieka na człowieka. Ponadto są jedyną skuteczną metodą zapobiegania wielu groźnym chorobom, nawet tym które prowadzą do trwałego kalectwa czy też zgonu. Doskonałym przykładem jest odra – infekcja, której obserwujemy niepokojący nawrót i to za sprawą niekorzystnego trendu jakim jest nieszczepienie dzieci.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz