Polacy chcą szczepić swoje dzieci

73 proc. rodziców uważa, że szczepionki są bezpieczne dla dzieci, natomiast 37 proc. wyraża przekonanie o możliwych skutkach ubocznych szczepionek.

szczepienie z mama

 Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że od kilku lat zwiększa się liczba rodziców uchylających się od poddawania dzieci obowiązkowym szczepieniom ochronnym. W latach 2006–2010 odnotowywano ok. 4 tys. odmów wykonania szczepienia rocznie, zaś w latach 2011–2015 ich liczba wzrosła z ok. 5 tys. do ponad 16 tys., a w 2016 r. przekroczyła 23 tys.

Natomiast badania pokazują, że dostrzegamy pozytywną rolę szczepień.  Jak podaje CBOS, większość Polaków (73 proc.) sądzi, że szczepionki są bezpieczne dla dzieci, choć w tym przypadku, w porównaniu z badaniami z 2013 r., notuje się niewielki spadek odsetka ocen zdecydowanie pozytywnych (o 3 punkty procentowe).

Bez zmian pozostaje odsetek przekonanych o możliwych negatywnych skutkach ubocznych szczepionek (37 proc.) lub wywoływaniu przez nie poważnych zaburzeń rozwojowych (22 proc. – wzrost o 1 punkt).

Marginalizuje się przy tym pogląd, zgodnie z którym zamiast szczepienia lepiej jest pozwolić dziecku przechorować chorobę zakaźną, dzięki czemu uzyska ono naturalną odporność - podziela jedynie 13 proc. ogółu badanych.

W porównaniu do badań z 2013 r. poprawił się stosunek Polaków do obowiązkowych szczepień ochronnych dzieci. Wzrósł odsetek przekonanych o dobroczynnym działaniu oraz celowości i konieczności szczepień: przybyło osób podzielających opinię, że szczepienie dzieci powoduje więcej dobrego niż złego (wzrost o 6 punktów procentowych), że szczepienia są najskuteczniejszym sposobem ochrony dzieci przed poważnymi chorobami (wzrost o 7 punktów) oraz że szczepienia ochronne praktycznie wyeliminowały wiele groźnych chorób (wzrost o 6 punktów).

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz