Czy wiesz jak rozpoznać niedobory witamin i minerałów?

Dowiedz się, na jakie objawy powinnaś zwracać uwagę.

 niedobory witamin

Niedobory ważnych składników mogą prowadzić do poważnych chorób. Warto wiedzieć, że organizm dziecka sygnalizuje takie braki. Warto więc wiedzieć, jakie niedobowy u dzieci występują najczęściej i jakie objawy powinny zwrócić twoją uwagę.

Niedobór witaminy D

Witamina D pełni bardzo istotną rolę. Witamina ta jest niezbędna do prawidłowego przyswajania wapnia, co przekłada się na zdrowe zęby i kości, a także wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, nerwowego oraz mięśniowego. U malutkich dzieci niedobory witaminy D mogą prowadzić do poważnych i nieodwracalnych wad postawy. U większych dzieci mogą doprowadzić do demineralizacji kości i zahamowania ich wzrostu. Dzieci z niedoborami mogą mieć osteoporozę, osteopenię, a także problemy z zębami i słuchem.

Objawy niedoboru: niespokojny sen, zaparcia i nietrzymanie moczu, ból stawów i mięśni, brak apetytu, zaburzenia widzenia, a także pieczenie w gardle. U niemowląt powinna zaniepokoić płaska potylica oraz wypukłe guzy na czole, a także tzw. żabi brzuszek.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz