Dentobusy - darmowa stomatologia dla dzieci

Ruszył ogólnopolski program, mający na celu poprawę dostępu dzieci i młodzieży do świadczeń stomatologicznych.

Dziecko w dentobusie

90 proc. polskich dzieci ma próchnicę. Te mieszkające w oddalonych od miasta małych wsiach czasem nigdy nie były u dentysty. Program stworzono m.in. dla nich.

W ramach programu Ministerstwo Zdrowia kupiło 16 dentobusów, po jednym dla każdego województwa. Środki na zakup pochodziły z budżetu państwa i były przewidziane w ustawie o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Ogłoszono już konkursy na wykonawców tych świadczeń. Na Mazowszu realizuje je Centrum Medyczne Corten Medic, w terminie  od  6 kwietnia 2018 r, do 31 grudnia 2020 r.  Finansowanie działalności dentobusów składa się z miesięcznego ryczałtu, który obejmuje koszty ubezpieczenia pojazdu, eksploatacji, zatrudnienia kierowcy oraz paliwa. W województwie mazowieckim ryczałt taki wynosi 7700 zł. Pozostałe koszty to świadczenia ustalone na 1,02 zł za punkt. 

W dentobusie będzie odbywała się kompleksowa diagnostyka i leczenie, a także działalność profilaktyczna i edukacyjna - by zwiększyć świadomość rodziców i samych dzieci, jak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, czy nawyki żywieniowe.

Także wojewoda lubuski przekazał dentobus firmie Dental-Medo, która zawarła umowę z NFZ na świadczenie usług z jego wykorzystaniem. Umowa obowiązuej od 1 maja do 30 czerwca 2022 r. Wartość kontraktu do końca tego roku to 189 tys. zł. Pierwszy dentobus przyjedzie 8 maja do szkoły w Bytomiu Odrzańskim, gdzie z jego usług ma skorzystać ok. 600 dzieci. 

Niestety są województwa, w których brakuje chętnych do leczenia maluchów. Dlaczego?

Miesięczny ryczałt na obsługę dentobusu (łącznie z opłaceniem kierowcy, paliwa itp.) został oszacowany na ok. 7-8 tys. zł. Dentyści, którzy mieliby w nich leczyć, musieliby dostosować się do zaproponowanego im harmonogramu (5 dni w tygodniu po ok. 6 godzin dziennie). Dla wielu z nich oznaczałoby to konieczność rezygnacji lub ograniczenia leczenia w prywatnych gabinetach.

TW

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

My web blog Dennis
2018-05-18 22:53:43

There is no only solution-but lots of options - like I said at the start, there's no hard and quick manual which states into the idea solutions to all of your problems. Today in case you introduce a specific problem into some panel of experts, then you're sure to find many distinctive opinions and solutions in return. This can prove to become vexing.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz