Skąd się bierze depresja poporodowa?

Depresja poporodowa dotyka nawet 10-15 proc. matek. Może wystąpić jeszcze w czasie ciąży lub w ciągu pierwszego roku po porodzie.

depresja kobieta

Choć depresja poporodowa jest problemem częstszym niż np. cukrzyca ciążowa, to często bywa bagatelizowana. Każda kobieta w czasie ciąży przechodzi dwa razy testy przesiewowe, sprawdzające poziom cukru, natomiast testy sprawdzające ryzyko wystąpienia depresji poporodowej w Polsce stosowane są marginalnie.

Objawy, które mogą towarzyszyć depresji poporodowej, to obniżenie nastroju, poczucie pustki, kłopoty ze snem, koncentracją, lęk, poczucie winy, że jest się złą matką, brak zainteresowania dzieckiem, a niekiedy również myśli samobójcze, czy myśli o skrzywdzeniu dziecka. Jest to sygnał, że kobieta potrzebuje wsparcia, zaś wsparcie, które ma obecnie, jest niewystarczające.

Nie ma jednoznacznych przyczyn depresji poporodowej, można natomiast wyróżnić czynniki ryzyka z nią związane. Biologiczne - to zmiany hormonalne w czasie ciąży i po porodzie.

Czynnikiem ryzyka jest też trudny, związany z traumatycznymi przeżyciami poród, zagrożona ciąża, ciąża niechciana, ale również ciąża upragniona, długo oczekiwana.

Wśród czynników ryzyka znajdują się też kwestie społeczne. Częściej chorują na depresję poporodową:

  • młode matki, które nie ukończyły 25. roku życia,
  • matki, które mają niewystraczające wsparcie w otoczeniu,
  • matki zmagające się z trudnościami w relacjach z partnerem.
Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz