Dezodoranty mogą zwiększać ryzyko raka piersi

Wielokrotne używanie w ciągu dnia dezodorantu zawierającego sole glinu zwiększa szansę zachorowania na raka piersi wśród młodych kobiet.

kobieta z dezodorantem

Zespół dr Caroline Linhart z Uniwersytetu Medycznego w Innsbrucku postanowił najdokładniej, jak jest to możliwe, porównać zdrowe i dotknięte nowotworem kobiety w podobnym wieku, a także sprawdzić, na ile używanie dezodorantów zawierających sole glinu zwiększa szanse wystąpienia choroby nowotworowej

Do badań wybrano dwie grupy ochotniczek. W pierwszej znalazły się kobiety w wieku od 20 do 85 lat, u których zdiagnozowano raka piersi w ciągu ostatnich 5 lat. W drugiej - zdrowe ochotniczki (tzw. gupa kontrolna). Łącznie w każdej z grup znalazło się 209 pań.

Jakie były wyniki badań?

Okazało się, że:

  • u kobiet poniżej 30-tki, używających produktów pod pachę wielokrotnie w ciągu dnia, ryzyko zachorowania na raka piersi było średnio 3,88 razy większa niż w przypadku zdrowych kobiet z grupy kontrolnej;
  • stwierdzono obecność glinu zarówno w piersiach kobiet zdrowych, jak i tych, u których zdiagnozowano raka, jednak w przypadku kobiet, u których zdiagnozowano nowotwór, zawartość pierwiastka w tkance wynosiła 5,8 nmol/g, czyli znacznie więcej niż u badanych ochotniczek bez raka - 3,8 nmol/g.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz