Hormon miłości przyczynia się do autyzmu dzieci

Wkrótce będzie można wykryć już u noworodka substancje chemiczne związane z powstawaniem autyzmu. Wszystko dzięki polskim naukowcom.

noworodek u lekarza

W Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie powstał czujnik, który rozpoznaje cząsteczki „hormonu miłości”, czyli oksytocyny - związku uznawanego za jeden z biomarkerów autyzmu (wskaźnik biologiczny wskazujący na obecność stanu chorobowego).

W ludzkiej krwi krążą cząsteczki różnych związków chemicznych. Jednym z nich jest oksytocyna - substancja, która w organizmie pełni wiele funkcji, ale powszechnie znana jest jako „hormon miłości”. Wyraźne zmiany jej stężenia we krwi sugerują potencjalną skłonność pacjenta do autyzmu.

Zmiany te będzie można wykrywać za pomocą nowego czujnika chemicznego, zaprojektowanego i skonstruowanego w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W testach doświadczalnych okazało się, że nowy czujnik wykrywa nawet mikromolowe stężenia oksytocyny i reaguje na jej obecność także wtedy, gdy znajduje się ona w otoczeniu cząsteczek o bardzo podobnej budowie.

Naukowcy informują, że celem ich prac opracowanie metody pozwalającej przeprowadzić na pojedynczej, małej kropli krwi wiele różnych testów diagnostycznych u noworodków. Zaznaczają, że zmiany stężenia samej oksytocyny we krwi nie wyrokują jednoznacznie, że badana osoba ma skłonność do autyzmu. Zanim postawi się diagnozę, należałoby sprawdzić stężenia przynajmniej kilku innych substancji w charakterystyczny sposób powiązanych z tą chorobą.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz