Rak piersi – choroba ciała i duszy kobiet

W Polsce rak piersi odpowiada za blisko 22 proc. zachorowań na nowotwory wśród kobiet. Rocznie 17 tys. pacjentek poddawanych jest leczeniu, często bardzo inwazyjnemu, a 6 tys. z nich umiera.

rak piersi - diagnostyka

Jak wynika z raportu „Zalecenia dla polityki państwa w zakresie zaawansowanego raka piersi”, który powstał na zlecenie Fundacji „Żyjmy Zdrowo”, statystycznie każdego dnia raka piersi diagnozuje się u czterdziestu siedmiu kobiet. Według prognoz w 2025 r. liczba zachorowań będzie o połowę wyższa niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Nie jest wyrokiem śmierci

Rak piersi do postaci zaawansowanej rozwija się u ok. 30 proc. chorych, ale u 5–10 proc. rozpoznawany jest dopiero, gdy choroba daje już przerzuty do innych organów. Diagnoza nie musi jednak być wyrokiem śmierci. Dzięki szybkiemu rozpoznaniu i nowoczesnym terapiom rak coraz częściej staje się chorobą przewlekłą.

Sposób leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby, przerzutów, wyników badań molekularnych, czy wieku pacjentki. W onkologii coraz częściej stosuje się wielodyscyplinarne leczenie skojarzone, w tym także leczenie miejscowe.

W obecnym programie lekowym dla kobiet chorych z zaawansowanym nowotworem dostępne są trzy leki, ale tylko dla pacjentek z receptorami HER2 dodatnimi. Ostatnio złożony został jednak też wniosek o objęcie refundacją pacjentek z hormonozależnym HER2 ujemnym typem nowotworu.

W skali roku na leczenie raka piersi z budżetu państwa wydaje się prawie 500 mln zł i tylko niewielka część tych pieniędzy zostaje przeznaczona na leczenie zaawansowanego nowotworu. Większość pacjentek wciąż czeka na refundację nowoczesnych terapii, zwłaszcza chore z hormonozależnym HER2-ujemnym typem raka piersi, który stanowi ok. 75 proc. wszystkich nowotworów. W Polsce chore mogą liczyć tylko na leczenie paliatywne, w którym celem nie jest uzyskanie wyleczenia, czy też zatrzymania procesu chorobowego, ale jedynie poprawienie jakości życia nieuleczalnie chorych. Tymczasem - jak pokazuje doświadczenie innych krajów - są już leki, które pozwalają skutecznie walczyć z tą chorobą.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Gość
2017-11-29 22:20:07

Moja mama ma raka nerki z przezutami...lekarze nie chca Jej leczyc..zaczelysmy same leczenie ekstraktami konopnymi CBD +CBDA 6 kupionymi na konopiafarmacja pl ...czekamy na efekty...na pewno poprawil sie Jej apetyt...na pewno jest silniejsza i bardziej chetna do zycia...takiej checi Jej bardzo brakowalo...na pewno Ja nic nie boli...czasem jakies delikatne kolki ktore same ustepuja....Wierze w te ekstrakty i mame...na pewno damy rade...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz