Dlaczego rodzice nie chcą SZCZEPIĆ swoich DZIECI?

Na to oraz na kilka innych pytań, równie trudnych, odpowiada Kamila Ludwikowska - lekarz pediatra, prywatnie mama dwójki dzieci i bloggerka.

dzidzia

Decyzja o tym, czy wykonać szczepienia ochronne dziecku czy nie, jest jedną z najtrudniejszych w życiu każdej mamy. Chyba, że ktoś podejmuje ją bezrefleksyjnie, wówczas rzeczywiście, nie ma bólu głowy. Dlaczego wybór nie jest łatwy i oczywisty?

Z jednej strony oficjalne stanowisko Rządu, prawo, wypełniane przez publiczną służbę zdrowia - tzw. kalendarz szczepień - szczepienia obowiązkowe i zalecane, głosy autorytetów medycznych, które nie poddają w wątpliwość słuszności szczepień i wymieniają dobrodziejstwa z nich płynące. Z drugiej strony, coraz więcej głosów przeciw, ruch antyszczepionkowy, głosy na "nie" ekologów, a nawet prolajferów (plotka o komórkach martwych płodów w szczepionkach - nie będziemy pisać tym razem o tym, ile w tym prawdy).

Plotki mącą w głowie. Ktoś mówi, że jego lekarz "odradził" jakieś szczepienie, kto inny mówi, że pediatra w jego "rejonie" nie chce poruszać trudnego tematu szczepień, bo, jak twierdzi "obowiązuje go umowa o pracę", a nie "osobiste przekonania" przy wykonywaniu swojego zawodu. Kiedyś jedna z mam na naszym fanpage`u napisała, że gdy zapytała lekarza swojego dziecka "szczepić czy nie?", ten odparł na to: "mam odpowiedzieć jako lekarz czy jako rodzic?".

Postanowiłyśmy więc temat drążyć i udać się po poradę do kogoś, kto nie oddziela tych dwóch ról, jest mamą i lekarzem. Nasza rozmówczyni szczerze i rzetelnie odpowiedziała na najtrudniejsze, rodzące się w głowie niemal każdej mamy pytania. Nie da się zadać wszystkich pytań podczas jednego wywiadu i na wszystkie odpowiedzieć wyczerpująco, ale lekarz pediatra Kamila Ludwikowska, mama dwójki dzieci, podjęła się rozmowy z nami i nie odmówiła odpowiedzi na żadne z nich. Padły pytania, na które nie da się odpowiedzieć wymijająco.

Przeczytajcie wywiad na następnych stronach i dowiedzcie się z niego wiele na temat szczepień ochronnych, które podaje się naszym dzieciom, m.in. o związku szczepień z autyzmem, o tym, czy szczepionki zawierają niebezpieczne substancje, o ruchu antyszczepionkowym, a także o tym, czy lekarze zalecający szczepienia swoim pacjentom są "na prowizji" firm farmaceutycznych.

Komentarze (19)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Katarzyna
2015-01-01 16:05:59

re: Dlaczego rodzice nie chcą SZCZEPIĆ swoich DZIECI?

A czy nie prościej i bezpieczniej byłoby usunąć ze szczepionek związki zawierające nawet znikome ilości rtęci ? Przecież rtęć to naprawdę jest świństwo i na pewno ma wpływ na młody organizm. Na pewno trzeba szczepić ale czy nie warto by pomyśleć o innych szczepionkach nie zawierających rtęci. Ja nie znam się na tym...ale czytając artykuły za i przeciw szczepieniom włos jeży mi się na głowie. Będąc mamą trzy latka który przestał w pewnym momencie gaworzyć i teraz ... ma opóźnioną mowę zastanawiam się czy nie jest to spowodowane właśnie szczepieniem. To naprawdę jest problem i wiem jedno...jak nie wiadomo o co chodzi to na pewno znów chodzi o pieniądze...tylko że cierpią na tym dzieci i całe rodziny. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Mamuśka
2014-10-18 12:27:48

re: Dlaczego rodzice nie chcą SZCZEPIĆ swoich DZIECI?

Dobra dobra w stanach niby jest więcej szczepien obowiązkowych ale jest tez duzo więcej odszkodowań dla rodzin dzieci cierpiących na nopy ja mieszkam w Anglii i pierwsze szczepienie jest dopiero w drugim miesiącu zycia i ilośc szczepien jest duzo mniejsza niż w Polsce do tego nie sa obowiązkowe aktualnie jestem przed szczepieniem mrr i nie potrafię podjąć decyzji w tej kwestii konsultowalam sie z wieloma osobami i wszyscy twierdza ze ryzyko nopu jest mniejsze niż powikłań po choro ... bie ale póki co czekam bo mała nie chodzi do przedszkola wiec nie ma az tak wysokiego ryzyka choroby ale przed pójściem do przedszkola bede musiała przemyśleć sprawę od nowa zastanawia mnie rownież fakt ze jak czytam wypowiedzi matek co twierdza ze ich dziecko dostało autyzmu po szczepiace nie mówią o jednej konkretnej szczepionce moze to kwestia stresu podczas samego zastrzyku uruchamia autyzm ktory gdzieś tam sie rozwijał ? To tylko taka moja teoria a temat szczepien zgłębiam juz od bardzo dawna i najbardziej w tym wszystkim boli mnie akt ze nikt nie bierze odpowiedzialności za szczepienia a badania przeprowadzają firmy które te szczepionki sprzedają brakuje mi w tym wszystkim opini osób całkowicie niezależnych od tego milionowego biznesu. Dziwi mnie to bo jeśli lekarz zle leczy nasze dziecko to jest pociągany do odpowiedzialności a za konsekwencje szczepien nikt, wszyscy umyli od tego ręce dlaczego ? Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Gość
2014-10-11 00:11:23

re: Dlaczego rodzice nie chcą SZCZEPIĆ swoich DZIECI?

Szczepić czy nie szczepić? Zapobiegać chorobom czy też nie? Lub najogólniej leczyć czy też nie leczyć? Ciekawe co na ten temat powiedzieliby Calmette i Guerien ( opracowali szczepionkę p/ gruźlicy ), Hilary Koprowski ( twórca pierwszej w świecie szczepionki przeciwko wirusowi polio ), Ludwik Pasteur ( opracował szczepionki p/ wściekliźnie, wąglikowi, cholerze ) i inni naukowcy zajmujący się walką z chorobami. Gdybym mógł bardzo chętnie zadałbym to pytanie ludziom, którzy ... niewątpliwie uratowali życie milionom ludzi na całym świecie. Domyślam się, że Oni oraz uratowani przez nich pacjenci nie mieliby żadnych wątpliwości jak postąpić. Oczywiście zawsze należy dyskutować. Ścieranie poglądów, dyskusja na argumenty łącznie z badaniami naukowymi, leży u podstaw każdego odkrycia i niewątpliwie jest czynnikiem, który pozwala wznieść się na wyższe horyzonty. Tych, którzy chcą się czegoś dowiedzieć, pragną rzeczywiście poznać Prawdę cechuje jednak pewien poziom kultury wypowiedzi dlatego dziwi mnie - bez względu na ich poglądy - język jakim posługują się niektórzy komentatorzy biorący udział w dyskusji. Inaczej bowiem patrzy się na prawdziwe dzieło sztuki, a inaczej na kicz, czy marne graffiti na ścianie obdrapanego budynku. Tak odbieram opinie w stylu: co za bzdury? Ciekawe kto płaci tej pseudo doktorce za takie głoszenie powielanych bzdur? ? No ale nie ma co się dziwić tej lekarzynie itp. Podobnie odnoszę się do tych komentatorów, którzy nie bardzo zrozumieli tekst i w usta autorki wkładają słowa, które nie padły w artykule. Takim językiem posługują się bowiem brukowce i czasopisma, które liczą, że w zamieszaniu osiągną większą popularność i zakrzyczą prawdę nie bacząc na konsekwencje swoich wypowiedzi. Wracając do szczepionek i celowości ich stosowania powstaje jeszcze jeden bardzo ważny problem. Według przeciwników szczepień należałoby zabronić kontynuowania tej metody leczenia, a z podręczników medycyny wykreślić dział traktujący o szczepionkach, nawet jeżeli autorami są wybitni profesorowie z tej dziedziny. A co będzie za rok, za dwa, czy kilka lat? Czy przeciwnicy szczepień rzeczywiście chcą swoim dzieciom zafundować gruźlicę, tężec, polio, wirusowe zapalenie wątroby itp? Czy rzeczywiście chcą cofnąć cywilizację i niezaprzeczalne osiągnięcia naukowe do epoki sprzed szczepień? Osobiście jestem za dalszym prowadzeniem oraz udoskonalaniem metod szczepienia i nie mam żadnych wątpliwości co, do tego, że są one skuteczną bronią w walce z chorobami zakaźnymi. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ja
2014-10-10 06:48:09

re: Dlaczego rodzice nie chcą SZCZEPIĆ swoich DZIECI?

"Warto zaznaczyć, że na początku objawy autyzmu były wiązane z błędami wychowawczymi i przede wszystkim z chłodnymi emocjonalnie matkami. To oczywiście błędne założenie stygmatyzowało i krzywdziło całą rodzinę, a do tego budziło wiele wątpliwości i poczucia winy u rodziców chorych dzieci. Teoria łącząca autyzm ze szczepieniami, w pewnym sensie zdjęła ogromny ciężar z ich barków." zabrakło mi słów.... drogie matki autystycznych bąbelków, właśnie sie dowiedzia ... łam że bez teorii spiskowej antyszczepionkowców odpowiedzialnośc za chorobe waszych dzieci ponosicie wy same przez niedobór miłości? skoro jest udowodnione że przyczyną autyzmy nie jest brak zaangażowania rodzica to czemu do jasnej anielki pani doktor używa tak bezsensownego i krzywdzacego argumentu? Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
wow
2014-10-11 15:52:28

Przecież sama cytujesz "To oczywiście błędne założenie stygmatyzowało i krzywdziło całą rodzinę" czytaj ze zrozumieniem zanim cos napiszesz następnym razem. Albo słaba manipulacja, albo kompletna głupota.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Szok
2014-10-11 19:20:20

Ludzie naprawdę nie rozumieją tego co czytają??? Kopara mi opadła, ręce i gacie...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Dina
2014-10-09 21:04:37

re: Dlaczego rodzice nie chcą SZCZEPIĆ swoich DZIECI?

Co za bzdury!!! Ciekawe kto tej pseudo doktorce płaci za takie głoszenie powielanych bzdur??? Na każdą jej odpowiedz jestem w stanie podać kontrargument. Co zrobiło się ciepło koncernom farmaceutycznym że opłacają media aby postraszyć rodziców nawracającymi epidemiami???No ale nie ma co się dziwić tej lekarzynie skoro pewnie ją nieźle na szprycowali propagandom na temat cudownych bezpiecznych szczepionkach a to że już w dwóch krajach przyznali odszkodowanie dzieciom i uznali ... związek autyzmu ze szczepieniem to pewnie bajka i tamci lekarze się nie znają i są z innej planety!!! buhahahaha bądźmy poważni!!! kres szczepień idzie wielkim krokiem bo coraz więcej ludzi ma świadomość i odpowiednią wiedze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ula
2014-10-10 06:23:19

ja juz na drugiej stronie po zdaniu "szczepienia są ofiara wlasnego sukcesu zwątpiłam, kolejny propagandowy wywiad pod przykrywką "zatroskanej poszukującej prawdy matki która znalazła właściwa pania doktor"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
do Uli
2014-10-11 19:22:47

...propagandowy? Dla mnie po raz pierwszy - nie! Zadaj sobie trud, nie wiem, napisz do tego portalu, zapytaj, może Ci powiedzą, jaką propagandę promują? Dla mnie - szacunek. Dawno nie było takiego dobrego tekstu w necie na temat szczepień. Niewymuszonego, bez propagandy itp.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Iwona
2014-10-09 19:00:50

re: Dlaczego rodzice nie chcą SZCZEPIĆ swoich DZIECI?

"Nie biorą odpowiedzialności za to, co się stanie w konsekwencji decyzji o nieszczepieniu." a kto w takim razie bierze odpowiedzialność za powikłania?bo też się tak zdarza tym bardziej, że mądra Pnai mówi tutaj, że one też nie są obojętne dla organizmu???może coś wiecej na ten temat wypowiedziałaby się??? poza tym pisze, że czasem jest za póżno na szczepienie a czasem jest za pózno na to, żeby dziecko było zdrowe w wyniu powikłań poszczepiennych... Czemu producent szcz ... epionek nie chce być odpowiedzialny za powikłania?bo sam ma wątpliwości?czy ktoś widział kiedykolwiek ludzi w Indiach na których robi się badania a propo szczepień??polecam! Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ula
2014-10-10 06:58:34

Pani Iwono, pani doktor wyraźnie powiedziała ze w szczepionkach jest śmiesznie mało substancji trujacych, tym samym jak dla mnie orzekła ze powiklań po szczepieniu nie ma!!! po raz kolejny zamiast rzetelnie informowac rodziców o wszystkich za i przeciw jest 12stronicowy tekst o tym jakie to jest cudowne i jedno zdanie o tym że trucizny w szczepionce to nie trucizny, własnie o ten brak danych, o nieinformowanie o zagrożeniach jest cała afera, ten artykół dokładnie ukazuje ten proceder.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Młoda Matka
2014-10-09 18:25:23

re: Dlaczego rodzice nie chcą SZCZEPIĆ swoich DZIECI?

Owszem, lepsze szczepionki kosztują, ale ja np. odłożyłam na ten cel becikowe :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
irka
2014-10-09 18:16:43

re: Dlaczego rodzice nie chcą SZCZEPIĆ swoich DZIECI?

Myślę, że względy ekonomiczne mogą być poważną barierą przy wyborze szczepionek spośród tych zalecanych. Ale i na to są sposoby - szczepionka (albo pieniądze na szczepienie), byłyby u nas dobrym prezentem, np. na chrzciny pewnei, że najlepiej...w końcu utrzymanie bliźniaków kosztuje... śmieszny ten artykulik. bzdury jak cholera. szkoda czasu na czytanie, choć można się pośmiać. w innych krajach szczepień brak, a jakoś chorób nie ma...może dlatego, że tam ludzie ... to nie brudasy ;] Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
B
2014-10-09 17:49:28

re: Dlaczego rodzice nie chcą SZCZEPIĆ swoich DZIECI?

artykuł nierzetelny oparty na czyimś myśleniu brak podania jakichkolwiek danych. Na ta chwilę lekarze poświadczają swój brak wiedzy o szczepieniach nie umieją odpowiedzieć na podstawowe pytania.Praktyka większość przychodzni polega na zastraszaniu. gdy szczepiony były takie cudowne nie trzeba by nikogo straszyć karami i innymi niedorzecznymi rzeczami. Ponadto sam sposób leczenia lekarzy w Pl ma dużo do życzenia na wszystko antybiotyk nie znają innych leków czemu ne ucza sie od ... innych Państw gdzie najpierw jest próba nie wyniszczenia organizmu do zera? I argument dla rodziców najlepszy że choroba zbiegła sie w czasie ze szczepieniem, powód by udawać że NOP n ie istnieję. Skoro nawet statystyk nie umieją porządnie zrobić by były rzetelne jak wierzyć w skuteczność szczepionek. Poza tym rodzice co nie szczepią mają w większości przypadków wiedzę na temat chorób porównywalną wiedzę na temat chorób bo nikt nie zgadza sie nieszczepić na podstawie tylko kogokolwiek słów. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz