Domowa apteczka: Czego nie może zabraknąć w domu, w którym mieszka małe dziecko?

Większość leków należy podawać dzieciom dopiero po konsultacji z lekarzem. Domowa apteczka powinna być jednak wyposażona w produkty pierwszej potrzeby. Podpowiadamy, co powinno się w niej znaleźć.

chore dziecko

Gorączka, biegunka, wymioty – u małego dziecka o infekcję nietrudno. Warto uzupełnić domową apteczkę jak najszybciej, by w chwili pojawienia się niepokojących objawów, przynieść ulgę maluszkowi – jeszcze zanim zobaczy go pediatra. Co właściwie powinno się w niej znaleźć na co dzień?

Co na gorączkę u dziecka?

Jeżeli temperatura dziecka przekracza 38 st. Celsjusza, należy sięgnąć po lek przeciwgorączkowy. Dobór postaci leku zależy od nasilenia objawów oraz wieku dziecka. W przypadku najmłodszych: od 1. m-ca do 5. r.ż. najlepiej sprawdzają się formy płynne - syropy lub czopki. Po 2. r.ż. można już stosować formy musujące: tabletki, granulaty i proszki do rozpuszczenia w wodzie, zaś od 6. r.ż. - tabletki, kapsułki żelatynowe i tabletki do żucia. Oprócz dogodnej dla dziecka formy leku, należy zwrócić uwagę na substancję czynną – nie każda jest przeznaczona dla najmłodszych. Dziecku, które nie ukończyło jeszcze 15 lat można podawać wyłącznie środki, zawierające paracetamol lub ibuprofen. Paracetamol zalecany jest już od urodzenia, zaś ibuprofen od 3 m-ca życia. Leki te działają nie tylko przeciwgorączkowo, ale też przeciwbólowo.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

kondor
2015-08-31 21:12:42

re: Jakie leki powinny być pod ręką w domu, w którym mieszka małe dziecko?

dla mnie to najważniejszy lek to Ibufen. Działa na grorączkę i wszelkie bóle. Lek przeciwbólowy ze znakomitymi skutkami w działaniach. Mam go zawsze w domu, w razie jakby dzieciaki się rozchorowały

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anula
2015-04-26 15:59:29

re: Jakie leki powinny być pod ręką w domu, w którym mieszka małe dziecko?

ja w domowej apteczce mam mnostwo roznych lekow, zawsze jednak pamietam zeby miec zapas srodkow nawadniajacych Orsalit, bo biegunki i wymioty zdarzaja sie u nas szczegolnie czesto, a orsalit szybko dziala, nie obawiam sie o odwodnienie, zawsze kupuje bananowy smak, bo ten moje dzieciaki lubia najbardziej

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz