Domowa apteczka mamy bobasa - co powinno się w niej znaleźć?

Co powinno znaleźć się w apteczce w domu, w którym jest małe dziecko?

mama i dziecko

Świeżo upieczona mama zawsze powinna mieć pod ręką cały zestaw niezbędnych dla malucha środków pierwszej pomocy. Idealnie, jeśli większość z nich się nie przyda. Sama jednak świadomość, że w razie potrzeby nie trzeba biec do apteki, daje poczucie bezpieczeństwa. Co powinno znaleźć się w domowej apteczce?

Niezbędna pomoc w nagłych wypadkach

Kompletując zestaw niezbędników przydatnych w razie skaleczenia czy bólu, poproś o pomoc pediatrę i inne mamy, które mają większe doświadczenie z bobasami. Oto kilka podpowiedzi, co powinno znaleźć się w apteczce:

- Termometr (obecnie jest ich ogromny wybór, w tym termometry czołowe, douszne albo w formie smoczka).

- Środki antyhistaminowe (polecone przez lekarza), które przydają się w przypadku ukąszeń, wystąpienia pokrzywki i innej reakcji alergicznej – nie dobieraj leków na własną rękę i zawsze stosuj się do wskazań!

- Maść/krem (np. z hydrokortyzonem) do stosowania zewnętrznego na wypadek ukąszenia przez owada lub wystąpienia wysypki.

- Środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, dostosowane do wieku maleństwa i zaakceptowane przez lekarza. Przydają się w wypadku wystąpienia bólu (np. podczas ząbkowania) lub do zbicia gorączki. Wygodną formą dla niemowląt są leki w postaci zawiesiny, takie jak Ibum Zawiesina z miarką ułatwiającą dozowanie.

- Krople przeciwkolkowe.

- Krem łagodzący podrażnienia skóry (na odparzenia lub pieluszkowe zapalenie skóry).

- Kropelki no nosa (dobrze sprawdza się np. woda morska) na wypadek kataru. Zaopatrz się także w aspirator do usuwania wydzieliny z nosa.

- Sól fizjologiczna - przydaje się do przemywania oczu dziecka, np. sytuacji, gdy do oka dostanie się substancja drażniąca.

Możesz pokazać tę listę lekarzowi, aby polecił konkretne środki, ewentualnie dodał coś jeszcze. Nie przechowuj środków w zbyt zimnym lub zbyt gorącym miejscu, aby nie straciły na skuteczności. Optymalna będzie temperatura pokojowa lub inna, wskazana przez producenta na opakowaniu.

Co jeszcze przydaje się w apteczce bobasa?

Podobnie jak w zestawie awaryjnym dla dorosłego, powinnaś mieć zawsze pod ręką plastry, bandaże, gazę jałową i jałowe opatrunki, które przydadzą się na wypadek skaleczenia. Zaopatrz się również w wodę utlenioną do odkażania zranień. Dodatkowo płyn lub spray do dezynfekcji termometru, jeśli przyrząd tego wymaga. W przypadku, gdy Twoje dziecko na coś choruje, zawsze miej pod ręką konieczne leki lub sprzęty.

Zwróć szczególną uwagę na wyposażenie apteczki, jeżeli wyjeżdżasz z maluszkiem nawet tylko na weekend. Wówczas wymieniona wyżej lista jest niezbędna. Oprócz tego zadbaj o krem ochronny przeciw promieniom słonecznym, aby nie dopuścić do oparzeń skóry. Świetnym pomysłem jest zakup gotowej apteczki rodzinnej.

Jeżeli zapobiegliwie zaopatrzyłaś domową apteczkę malucha tuż po jego urodzeniu lub jeszcze w trakcie ciąży, przed użyciem danego środka sprawdź jego datę ważności. Sięgając po leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe lub inne, nie przekraczaj zalecanej dawki i stosuj je tylko w razie konieczności. Maleńki organizm jest bardzo wrażliwy na ich działanie!

Pamiętaj, aby mieć zawsze pod ręką numery alarmowe: do lokalnego szpitala, lekarza rodzinnego lub pediatry, a nawet najbliższych sąsiadów, którzy mogą okazać się pomocni w nagłych sytuacjach.

*** Piśmiennictwo:

First-aid kit shopping list, Baby Center, dostęp: 26.07.2016

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

ewa
2016-11-02 09:02:01

Mieliśmy taką gotową apteczkę w samochodzie, ale ja ją muszę uzupełniać o leki przeciwalergiczne i dicopeg na zaparcia, to zawsze obowiązkowo zabieram na wyjazdy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz