Domowe sposoby na suchy kaszel

Kaszel często działa – a przynajmniej powinien działać – niczym alarm.

kaszel

Niekiedy bowiem zdarza nam się lekceważyć początkowe pokasływania, które mogą być wszakże spowodowane potrzebą doraźnego oczyszczenia dróg oddechowych czy chwilowym ich podrażnieniem. Kiedy jednak zauważamy, że czynność się powtarza, trzeba od razu zadać sobie pytanie, czy nie jest to wstęp do czegoś poważniejszego. Pytanie tym istotniejsze, jeśli cała rzecz dotyczy najmłodszych.

Kaszel zwykle opisuje się jako „reakcję odruchową na podrażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych”. Jest on nieodłącznym towarzyszem przeziębienia i grypy – choć trzeba pamiętać, że przebieg tych dwóch chorób się od siebie różni. Jeśli w przypadku przeziębienia dolegliwości (a w tym kaszel, czy raczej pokasływanie) narastają stopniowo, to można powiedzieć, że grypa uderza od razu i znienacka, a wraz z nią przychodzi suchy kaszel. Natomiast w jednym i drugim przypadku istnieją sposoby, aby w pewnym przynajmniej stopniu kaszel łagodzić.

Kaszel mokry a suchy – jak rozpoznać różnice?

Wiele osób ma problem w prawidłowym rozpoznaniu rodzaju kaszlu, a wiedzy tej potrzebujemy, aby możliwie najskuteczniej go leczyć. Kaszel może mieć postać suchą lub morką. Przeważnie jeden jest następstwem drugiego – w czasie zakażenia z reguły najpierw mamy do czynienia z kaszlem suchym, a w dalszym stadium choroby z mokrym.

Na czym polega kaszel suchy? W jasny sposób tłumaczy to lek. med. Kornel Gajewski: „Zasadniczą cechą pozwalającą rozpoznać, czy to jest kaszel suchy, jest brak odkrztuszania wydzieliny. Problem chorego stanowi ciągłe uczucie drażnienia w okolicach tchawicy, które wywołuje trudne do opanowania napady duszącego kaszlu lub uporczywe pokasływanie, chrząkanie. Czasem suchy kaszel budzi w nocy. Kaszel tego typu może pojawiać się w początkowej fazie infekcji, ale także może stanowić jeden z objawów astmy lub alergii. Stanowić może także powikłanie stosowania niektórych leków, np. przeciw nadciśnieniowych”.

Dopiero w drugiej fazie infekcji pojawia się kaszel mokry, czyli wilgotny lub produktowy. Charakteryzuje się on przede wszystkim odkrztuszaniem wydzieliny (plwociny) zalegającej w naszych drogach oddechowych. W przeciwieństwie do kaszlu suchego jest bardziej kontrolowany, nie tak gwałtowny, pojawiający się szczególnie rankiem, kiedy musimy odkrztusić zalegającą po nocy wydzielinę.

Domowe sposoby na suchy kaszel

Kaszel mokry niejako zwiastuje już koniec choroby – choć wcale nie oznacza to, że można go lekceważyć. Jednak to zwalczanie kaszlu suchego wydaje się tutaj kluczowe, należy bowiem pomóc mu wszelkimi możliwymi sposobami, aby zechciał przejść w kaszel mokry, a ostatecznie zniknąć zupełnie. W jaki sposób można to zrobić? Przede wszystkim wykorzystując domowe sposoby na suchy kaszel, których wcale nie jest tak mało. Należy do nich między innymi picie ciepłych herbat (zwłaszcza z sokiem, na przykład malinowym) czy wykorzystanie miodu. Ciekawą informację na temat tego ostatniego można znaleźć na stronie http://conakaszel.pl/domowe-sposoby-na-kaszel/, gdzie czytamy, że „lekarze przeprowadzili badania na grupie kaszlących (szczególnie w nocy) dzieci, które potwierdziły zbawienne działanie słodkiego płynu. Podczas badań podawano im między innymi miód gryczany, eukaliptusowy, cytrusowy i placebo. Wynik był jednoznaczny – podawany 30 minut przed zaśnięciem miód pomógł chorym na infekcje górnych dróg oddechowych zasnąć, łagodząc nasilenie nocnego kaszlu”.

Syrop z cebuli i olejki eteryczne

Jeszcze innym sposobem mogą być inhalacje, czyli wdychanie pary wodnej, zwłaszcza z dodatkiem różnych olejków eterycznych, pomagających udrażniać drogi oddechowe i walczyć z infekcjami. Olejki eteryczne do wykorzystania w inhalacji można kupić w każdej aptece. Do najpopularniejszych należą między innymi olejek tymiankowy (ułatwiający oddychanie i odkrztuszanie), olejek sosnowy (choć ten pomocny bardziej w przypadku kaszlu mokrego, bowiem prócz działania antyseptycznego ma właściwości wykrztuśne) czy olejki eukaliptusowy oraz z drzewa herbacianego (ten ostatni o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych).

Ponadto warto wykorzystywać różnego rodzaju zioła i syropy na bazie warzyw, takich jak czosnek czy cebula. Jak radzi lek. med. Ewa Grabska: „Domowe sposoby na kaszel suchy (uciążliwy i męczący) polegają ponadto na stosowaniu ziół bogatych w śluzy. Mają one działanie powlekające i ochronne, łagodzą odruch kaszlowy. Należą do nich: porost islandzki, wyciąg sosnowy, prawoślaz”. Natomiast syrop z cebuli i czosnku bardzo dobrze działa na objawy przeziębienia, w tym na kaszel. Jest bardzo prosty w przyrządzeniu: wystarczy obrać trzy-cztery cebule, drobno je pokroić i zamknąć w słoiku (oddzielając kolejne jej warstwy cukrem) w oczekiwaniu, aż puści soki. Po kilku godzinach mamy gotowy syrop, do którego – dla wzmocnienia działania, dodajemy dwa-trzy ząbki czosnku. Często zamiast cukru w przyrządzeniu syropu stosuje się też miód, o którego cudownych właściwościach już napomknęliśmy.

Jak pomóc dziecku w odkrztuszaniu?

Kaszel potrafi być szczególnie uciążliwy i męczący w przypadku najmłodszych. Nie tylko ten suchy, ale także – a może przede wszystkim – mokry, produktywny, czyli polegający na odrywaniu się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. W tym celu stosuje się różne preparaty wykrztuśne, najczęściej syropy. Jednak leczenie mokrego kataru u dzieci można również wspomagać domowymi sposobami. Jednym z nim mogą być inhalacje z soli fizjologicznej (którą można kupić w każdej aptece), aplikowanej za pomocą inhalatora pneumatycznego lub ultradźwiękowego.

Na rynku nie brakuje preparatów przeznaczonych dla kaszlących dzieci, szczególnie syropów o różnych, najczęściej owocowych smakach, jednak pamiętać należy, że o wyborze tego odpowiedniego powinien zadecydować lekarz. Trzeba również pamiętać o czytaniu ulotek, bo niektóre syropy mają ograniczenia wiekowe (nie powinno być wszak tajemnicą, że inne syropy stosuje się u niemowlaków, a inne u dzieci już nieco starszych). Na przykład popularny na polskim rynku lek Flegamina na kaszel mokry o działaniu wykrztuśnym może być stosowania tylko u dzieci od siódmego roku życia, ponieważ zawiera alkohol (więcej o przeciwwskazaniach na ulotce syropu i na stronie internetowej http://conakaszel.pl/flegamina/).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

1) Joanna Lange, Dziecko kaszle od dwóch tygodni - prezentacja Kliniki Pneumatologii i Alergologii Wieku Dziecięcego WUM, dostęp online: http://pediatriaprzezprzypadki.pl/pdf2/s.iv.17%20j.%20lange%20dziecko%20kaszle%20.pdf

2) Joanna Jaworska, Daniel Kwaczyński, Justyna Milczewska, Dorota Sands, Jak leczyć przewklekły kaszek u dziecka w wieku przedszkolnym, dostęp online: http://konferencje.pzwl.pl/download/Jak%20leczy%C4%87%20kaszel%20przewlek%C5%82y/Jak%20leczy%C4%87%20przewlek%C5%82y%20kaszel%20u%20dziecka%20w%20wieku%20przedszkolnym%20-%20studium%20przypadku.pdf

3) A. Danysz, A. Kwieciński, Kaszel – klasyfikacja i leczenie, dostęp online: http://fpn.sum.edu.pl/archiwum/publikacje/2007/publikacja4_nr1_2007.pdf

4) Alicja Kasperska-Zając, Kaszel w praktyce klinicznej – część I. Kaszel ostry i podostry, dostęp online: http://alergia.org.pl/wp-content/uploads/2017/08/Kaszel-w-praktyce-klinicznej-%E2%80%93-cz%C4%99%C5%9B%C4%87-I-Kaszel-ostry-i-podostry.pdf

5) Ewa Grabska, Inhalacje na kaszel – domowy sposób na męczący i duszący kaszel, dostęp online: https://wylecz.to/pl/choroby/uklad-oddechowy/inhalacje-na-kaszel-domowy-sposob-na-meczacy-i-duszacy-kaszel.html#popupClose

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz