DRUGIE ŚNIADANIE - ważny posiłek w codziennym menu małego UCZNIA

Jeśli chcemy, by nasza pociecha odnosiła naukowe sukcesy, musimy zadbać o jej codzienną dietę. Dlatego razem z ekspertem podpowiadamy, jak skomponować jadłospis małego ucznia.

uczennica

40% uczniów wychodzi do szkoły bez śniadania, co piąty częściej niż dwa razy w tygodniu je fast foody, a ponad 44% nastolatków spożywa słodycze więcej niż raz dziennie – wynika z badań przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Dietetyki. Efekt? Wiele dzieci nie tylko za dużo waży, ale ma też problemy z koncentracją i pamięcią.

Dobre nawyki od małego

O tym, że od sposobu odżywiania zależy stan zdrowia, nikogo nie trzeba przekonywać. Często jednak zapominamy, że dieta ma wpływ nie tylko na samopoczucie, ale i na rozwój intelektualny dziecka. To bowiem różnego rodzaju składniki zawarte w pokarmach stymulują produkcję neuroprzekaźników odpowiadających za przesyłanie sygnałów między komórkami nerwowymi. Bez nich myślenie, zapamiętywanie czy kojarzenie faktów nie byłoby możliwe.

Jeśli więc chcemy, by nasz maluch odnosił edukacyjne sukcesy, najpierw musimy zadbać o jego edukację prozdrowotną. Prawidłowe nawyki żywieniowe powinniśmy kształtować już od najmłodszych lat. Jak?

Najlepiej będąc dobrym wzorem do naśladowania. Warto więc najpierw przyjrzeć się własnym przyzwyczajeniom, bo jeśli dziecko zaobserwuje, że rodzice sami nie jedzą śniadań czy unikają warzyw, a oglądając wieczorem telewizję podjadają chipsy, trudniej będzie je przekonać do tego, by zachowywało się inaczej - podkreśla Monika Molenda-Dąbrowska, dietetyk ze Szpitala Medicover.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Maja
2014-10-11 16:28:33

re: DRUGIE ŚNIADANIE - ważny posiłek w codziennym menu małego UCZNIA

Drugie śniadanie do szkoły robię dziecku zawsze, śniadania jada samo, zawsze to samo dwa tosty z dżemem lub dwie frakfurterki i herbata owocowa. Ale jeśli chodzi o śniadania przed wyjściem do szkoły, to nie ma żadnych dowodów na to, że śniadanie w diecie jest posiłkiem niezbędnym. Ja od lat nie jadam śniadań a mój pierwszy posiłek przypada dopiero ok. godziny 11.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz