UWAGA! Te leki wolno było stosować w ciąży, a teraz są zakazane

Leków zawierające kwas walproinowy i jego pochodne mają szkodliwy wpływ na płód.

ciąża lekarstwa

Dzieci wystawione w życiu płodowym na ich działanie narażone są na wysokie ryzyko wad wrodzonych i problemów rozwojowych – twierdzi Grupa Koordynacyjna ds. Procedur Wzajemnego Uznania i Zdecentralizowanej dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi (CMDh).

Leki zawierające kwas walproinowy i jego pochodne zostały dopuszczone do obrotu na szczeblu krajowym państw UE w zapobiegania migrenom, leczeniu padaczki, czy choroby afektywnej dwubiegunowej.

W związku z nowymi ustaleniami medycznymi, zakazano stosowania tej grupy leków w terapii migreny i choroby afektywnej dwubiegunowej w okresie ciąży, a także w leczeniu padaczki, jeżeli dostępna jest inna skuteczna forma leczenia. Co więcej, leków tych nie wolno stosować u kobiet i dziewcząt mogących zajść w ciążę.

Firmy wprowadzające tego typu leki na rynek są również zobowiązane do przeprowadzenia dodatkowych badań na temat charakteru i zakresu tych zagrożeń, a także do monitorowania użycia kwasu walproinowego i jego pochodnych oraz związanych z nim odległych skutków leków stosowanych w czasie ciąży.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz