Dzieci trzeba HARTOWAĆ!

Tymczasem wiele mam ma tendencję do opatulania i przegrzewania swoich maluchów.

dziewczynka

Pomimo pięknej, jak dotąd, jesieni, od września do lekarzy w Polsce trafiło już około 450 000 dzieci z chorobami grypopodobnymi. Jedną z przyczyn zachorowań wśród dzieci jest ich przegrzewanie, będące jednym z najczęstszych błędów rodziców. Wbrew krążącym opiniom, przegrzewanie organizmu dziecka może być tak samo niekorzystne dla zdrowia, jak jego wyziębienie. Poza tym silnie wpływa na samopoczucie malca.

Mamy i babcie często doradzają młodym rodzicom w sprawach opieki nad dziećmi. Większość tych rad jest bardzo cenna, lecz istnieją również wśród nich mity, które należy obalać. Jeden z najczęściej powtarzanych mówi o tym, że im dziecko cieplej ubrane, a w mieszkaniu temperatura jest wyższa, tym lepiej. Nic bardziej mylnego. Organizm oswojony z zimnem lepiej znosi niskie temperatury. Dla malca, który ciągle jest wygrzewany nawet pierwsze jesienne chłody mogą być wyzwaniem, gdyż regularne przegrzewanie organizmu może zaburzyć jego termoregulację. Dzieci, które stopniowo są przystosowywane do przebywania w niskich temperaturach łatwiej znoszą zmiany pogody, przez co mniej chorują.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Mari Anna
2015-04-16 22:39:16

re: Dzieci trzeba HARTOWAĆ!

Lolu, a ja jednak myślę, że można hartować. I należy. Znalazłam fajny artykuł na ten temat, może trochę przesadzony, bo nie dotyczy naszych realiów, ale wg mnie dobry kierunek, nie chuchać, tylko wzmacniać odporność http://trzyimy.pl/polskie-chuchanie-kontra-norweska-kaluza/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
lolu
2014-12-13 20:51:21

re: Dzieci trzeba HARTOWAĆ!

drogie mamy hartowac to sobie stal mozecie, dzieci mozna aklimatyzowac

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz