Dżuma pojawiła się w USA!

11 przypadków dżumy zarejestrowano w Stanach Zjednoczonych od 1 kwietnia tego roku

choroba

Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC) ostrzega, że dżuma może powrócić jako realny problem naszych czasów.

W Stanach Zjednoczonych odnotowano od kwietnia już 11 zarażeń dżumą, a trzech z zarażonych pacjentów zmarło. Liczba zarejestrowanych przypadków w tym roku jest wyższa niż w poprzednich latach. 

CDC podaje te dane do wiadomości publicznej po to, by ludzie byli świadomi zagrożenia. Najmłodszy zarażony dżumą ma 14 lat, a najstarszy 79 lat. Dziewięciu zarażonych to mężczyźni. Większość przypadków zachorowań odnotowano na terenach wiejskich. Choroba przenoszona jest przez szczury i pchły.

Skąd się bierze dżuma?

Dżumę powoduje bakteria Yersinia pestis, która występuje w środowisku zamieszkiwanych przez dziko żyjące gryzonie. Ludzie najczęściej mogą zarazić się nią po ukąszeniu przez zainfekowaną pchłę, która wcześniej żerowała na chorym gryzoniu.

Jak objawia się dżuma?

Pierwsze symptomy choroby pojawiają się od dwóch do sześciu dni od ukąszenia. Osoba zarażona dżumą ma wysoką gorączkę, złe samopoczucie, bóle brzucha oraz nudności. Wczesne wykrycie i leczenie zwiększa szansę w przypadku wczesnego wykrycia choroby i szybkiego rozpoczęcia leczenia antybiotykami szansa na wyleczenie jest duża. U osób szybko zdiagnozowanych śmiertelność wynosi 16 proc., w porównaniu z nawet 93 proc. śmiertelności u osób, które nie były leczone.

 

ap

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz