Endometrioza - bolesna zagadka

Według statystyk, prawie 200 milionów kobiet na świecie, w tym około milion w Polsce cierpi na podstępną chorobę, jaką jest endometrioza. Jak ją leczyć i co robić, gdy uniemożliwia zajście w ciążę? Porady lekarza.

endometrioza

Bolesne i obfite miesiączki, kłopoty z zajściem w ciążę, biegunki oraz nieprzyjemne dolegliwości w obrębie miednicy i podbrzusza to jej podstawowe objawy. Łatwo pomylić ją z PMS czy innymi problemami ginekologicznymi, dlatego często zostaje ona wykryta bardzo późno. Tymczasem nieleczona może być nie tylko uciążliwa, lecz również stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Podstępna endometrioza

Nazwa tego schorzenia wywodzi się bezpośrednio od „endometrium”, czyli błony śluzowej, która wyściela jamę macicy. U osób cierpiących na tę chorobę rozprzestrzenia się ona jednak i obejmuje nie tylko macicę, ale również inne miejsca w organizmie. Powodem takiej sytuacji są „wędrujące” komórki wszczepiające się w różne narządy, które w tych miejscach reagują na zmiany stężeń hormonów tak samo, jak prawidłowo zlokalizowana błona śluzowa jamy macicy, czyli rozrastają się i złuszczają. To złuszczanie, wyrażane krwawieniem miesiączkowym, w ogniskach endometriozy jest odpowiedzialne za objawy choroby. Takie wszczepy umiejscawiają się często w obrębie jamy brzusznej, na jelitach, pęcherzu moczowym, pochwie czy na szyjce macicy i mogą narastać oraz powiększać się bez żadnych objawów nawet przez kilka lat.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2015-05-22 00:33:29

re: Endometrioza - bolesna zagadka

Rok temu miałam wycinane ognisko endo. z jajnika - nie do końca zgodze się z tą opinią. Leżałam 4 dni, pełna głodówka, pełna narkoza, 2 dni pod kroplówką- 2 małe blizny plus jedna większa - dodam tylko, że u mnie i tak ładnie się pogoiło z racji wieku.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Marcysia
2015-05-20 19:02:38

re: Endometrioza - bolesna zagadka

A umnie ginekolog stwierdził sklejenie jajowodów, czy może któraś kobieta ma podobnie? Jak przebiega leczenie? Czego się spodziewać?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz