Endometrioza choroba trzydziesto- i czterdziestolatek [FOTO]

Endometrioza to choroba, która najczęściej dotyka kobiet w wieku rozrodczym. Jest groźna i niejednej z pań zniszczyła życie.

kobieta placz

Pokazuje to przypadek Carla Cressy, która pracowała jako modelka. Jej dobrze zapowiadająca się kariera nagle dobiegła jednak końca. Wszystko zniszczyła choroba. U kobiety zdiagnozowano endometriozę. Musi być operowana co kilka miesięcy.

Endometrioza, gruczolistość macicy, wędrująca śluzówka macicy, to choroba polegająca na tym, że komórki błony śluzowej macicy zamiast opuścić organizm wędrują w jego głąb. Tworzą guzki i zgodnie z cyklem menstruacyjnym krwawią - powstają torbiele, stany zapalne i zrosty, z czasem prowadząc do niepłodności.

Carla Cressy pochodzi z Leigh-on-Sea w Anglii. Początkowo obawiała się, że ma raka macicy. Ustalenie, co dokładnie jej dolega zajęło lekarzom... 10 lat. W 2015 r. zdiagnozowano w końcu u niej endometriozę.

Miałam nawet 9-centymetrowe cysty. Często bywałam w szpitalu. Straciłam pracę, bo znajdywano mnie nieprzytomną. Po sześciu miesiącach od rozpoznania choroby trafiłam do szpitala. Cysta pękła mi w brzuchu. Miałam w sobie 2,5 l trucizny – wspomina Carla.

Twierdzi, że choroba całkowicie zmieniła jej życie. Jest operowana co kilka miesięcy i ma blizny na ciele. Wcześniej pojawiała się w popularnych magazynach.

Gdy idę na randkę, muszę tłumaczyć, że nie mogę mieć dzieci. Jak radzić sobie z czymś takim? Nie powinnam zachodzić w ciążę. Gdyby tak się stało, byłoby to bardzo niebezpieczne. Kobieta musi również uważać na to, co je. Musi unikać makaronu, pizzy i chińszczyzny – wyjaśniła Angielka.

Jakie są przyczyny i objawy endometriozy?

Szacuje się, że co piąta kobieta w wieku rozrodczym, która miesiączkuje, cierpi na endometriozę. Najczęściej chorują trzydziesto- i czterdziestolatki. Jest wiele teorii na temat przyczyn schorzenia. Wiadomo, że uwarunkowane jest genetycznie i związane z wysokim poziomem estrogenów. Częściej chorują panie wysokie, szczupłe i rudowłose. Częściej także występuje u kobiet, które cierpią na tzw. choroby z autoagresji, co może oznaczać, że gruczolistości sprzyja nieprawidłowa praca układu odpornościowego.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

domka
2018-02-02 14:50:42

endometrioza

jestem tydzień po laparoskopii usunięcia właśnie torbieli endometrialnej, a co mnie jeszcze czeka to szkoda gadac

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz