FAS - Płodowy zespół alkoholowy - jak wygląda TAKIE DZIECKO?

Co roku około 1000 dzieci rodzi się w Polsce z wadami określanymi jako Zespół FAS. Mimo że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, niejedna kobieta wciąż po niego sięga, nie zważając na dziecko, które nosi pod sercem.

ciąża i alkohol

FAS (Fetal Alcohol Syndrome) spowodowany jest przez alkohol wypity w czasie ciąży. Niedawno napisała do nas jedna z Mam, z prośbą o ponowne poruszenie tematu picia alkoholu w ciąży. Co ją zaniepokoiło? Jej koleżanka niedawno urodziła dziecko. Dziecko to ma objawy wskazujące na syndrom FAS. Jak to możliwe, że nikt nie zwrócił uwagi, gdy matka piła w ciąży? Nie pochodzi ze środowiska patologicznego. Nie zauważył lekarz, nie zauważyła rodzina?

W celu zwiększenia bezpieczeństwa kobiet spodziewających się dziecka, Rada Ekspertów Ginekologów opracowała pierwsze oficjalne stanowisko, adresowane do całego środowiska ginekologicznego i precyzujące wiedzę na temat wpływu alkoholu na rozwój płodu.

Niemały wpływ na decyzję o opracowaniu tego dokumentu miały statystyki oraz nierzadkie przypadki, takie jak te, ogłoszone niedawno przez media (Koszalin, Skierniewice).

Za skalę tego negatywnego zjawiska odpowiada niska świadomość w zakresie wpływu alkoholu na rozwijający się płód, a także związane z tym przyzwolenie społeczne na spożywanie alkoholu przez kobiety ciężarne. W powszechnym przekonaniu, nadal obecny jest stereotyp dotyczący znikomej szkodliwości, a nawet dobroczynnego wpływu niewielkiej ilości alkoholu na zdrowie kobiety w okresie ciąży. Utrwalaniu niewłaściwych zachowań i nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu sprzyja również brak wypracowanego porozumienia w tej kwestii wśród lekarzy ginekologów.

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2014-11-11 23:11:18

re: FAS - Płodowy zespół alkoholowy - jak wygląda TAKIE DZIECKO?

Serce się kraje, jak się patrzy na te dzieci. Ich matki powinny odpowiadać prze sądem za narażenie ich zdrowia i życia, a przede wszystkim za zniszczenie ich życia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Matka 25 letniej córki,nie z patologii
2014-11-11 21:26:26

re: FAS - Płodowy zespół alkoholowy - jak wygląda TAKIE DZIECKO?

Świetnie,że poruszacie ten temat,tak trudny i niewygodny dla opinii publicznej.Prawdą jest,że panuje społeczne przyzwolenie na wypicie niewielkiej ilości alkoholu przez ciężarną,bo to niby na lepsze krążenie.Mnie również ginekolog zalecał picie lampki wina w ciąży 25 lat temu.Mam chorą córkę i do dziś nikt jej nie zdiagnozował właściwie,a leczy się prawie na wszystko.piszcie i ostrzegajcie,choć to trudny i nieatrakcyjny temat

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2014-11-11 19:10:07

re: FAS - Płodowy zespół alkoholowy - jak wygląda TAKIE DZIECKO?

I czym te dzieci zawiniły ze muszą się takie urodzić?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz