Trujące ftalany w chińskich zabawkach dla dzieci

Funkcjonariusze celno-skarbowi z Białegostoku zatrzymali partię wyprodukowanych w Chinach zabawek, w których w plastikowych elementach stwierdzono wysokie stężenia ftalanów.

zabawki-ftalany

Ftalany stosowane są powszechnie w produktach codziennego użytku, stwierdzono natomiast ich negatywny wpływ na zdrowie. Zwiększają bowiem ryzyko zachorowania na astmę u dzieci w wieku 5-11 lat, gdy tylko matka podczas ciąży oddychała zanieczyszczonym powietrzem.

Substancje te wpływają też na działanie niektórych hormonów, co prowadzi ostatecznie do uszkodzeń układu nerwowego u dzieci.

Siedmiolatki, których matki w czasie ciąży oddychały powietrzem silnie zanieczyszczonym ftalanami, mają IQ niższe o około siedem punktów od tych rówieśników, których matki oddychały powietrzem relatywnie czystszym.

Ftalany prawdopodobnie mają też negatywny wpływ na jakość nasienia u mężczyzn.

Do odprawy w Białymstoku zgłoszono partię 800 sztuk chińskich zabawek (np. zestawów składających się m.in. z plastikowych stetoskopów, termometrów itp.). Jak poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku, po kontroli dokumentacji i oględzinach funkcjonariusze postanowili skierować przesyłkę do badań laboratoryjnych.

- Ich wyniki były jednoznaczne: w plastikowych elementach zabawek wykryto wysokie, wielokrotnie przekraczające dopuszczalne normy, stężenie ftalanów - poinformował Maciej Czarnecki z białostockiej IAS.

O partii chińskich zabawek z przekroczonymi normami ftalanów poinformowano Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, który stwierdził, że stwarzają one zagrożenie dla zdrowia użytkownika i w związku z tym nie mogą zostać dopuszczone do obrotu.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz