Jak to z tymi wadliwymi szczepionkami było?

Na początku lutego setki noworodków w Polsce dostało wadliwą szczepionkę. Preparaty przeznaczone do utylizacji podawane były dzieciom, a lekarze mogli wiedzieć, że stosują niepełnowartościowy lek.

szczepienie noworodka

W związku z pojawiającymi się informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa szczepionek, Główny Inspektorat Sanitarny opublikował odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Szczepienia – pytania i odpowiedzi:

Na jakim obszarze wystąpił problem?

Podanie szczepionek, które były przechowywane w lodówkach przychodni poza zakresem temperatur określonych w charakterystyce produktu leczniczego (CHPL) miało miejsce w 10 podmiotach na terenie powiatów gorzowskiego i zielonogórskiego.

Ilu pacjentów otrzymało szczepionki spoza łańcucha chłodniczego?

Użyto 448 szczepionek z przerwanego łańcucha chłodniczego do zaszczepienia 385 osób.

Gdzie można sprawdzić, czy dany pacjent otrzymał szczepionkę spoza łańcucha chłodniczego?

Wszystkie podmioty, które użyły tych szczepionek zostały zobligowane do powiadomienia pacjentów i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości pacjentów.

Czy szczepionki są mimo wszystko bezpieczne?

Z badań opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO - World Health Organisation) w raporcie z 2006 r. pt.: Temperature sensitivity of vaccines wynika, że krótkotrwałe przekroczenia określonego dla przechowywania szczepionek zakresu temperaturowego nie mają negatywnego wpływu na ich skuteczność, jak również nie wpływały na bezpieczeństwo ich podania. Użyte do szczepień dzieci i dorosłych szczepionki nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia zaszczepionych osób.

Jakich szczepionek to dotyczy (nazwy handlowe i numery serii)?

Sprawa dotyczy pojedynczych szczepionek a nie całych serii. Przechowywane w lodówkach przychodni poza zakresem temperatur określonych w ChPL miało miejsce tylko w 10 podmiotach.

 

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

bernard
2018-03-02 09:55:55

NIE - NIE SĄ BEZPIECZNE, przestańcie robić z ludzi idiotów, te szczepionki nawet jak nie pochodzą z przerwanego łańcucha chłodniczego są bardzo ryzykowne, a co dopiero przeterminowane albo z przerwanego łańcucha chłodniczego. Zresztą samo ministerstwo zamieściło taką informację na swojej stronie, a jak wybuchła afera to kłamią w żywe oczy. A najgorsze jest to masońskie bydle z sanepidu - Posobkiewicz - człowiek zepsuty do szpiku kości.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz