Groźne sinice atakują kolejne plaże!

Zobaczcie, które kąpieliska zostały zamknięte z powodu zagrożenia zdrowia plażowiczów.

bałtyk

Niedawno pisaliśmy o tym, że w Bałtyku znaleziono sinice i w związku z tym Sanepid zamknął kilkanaście kąpielisk. Kąpiel w wyznaczonych miejscach jest niedozwolona aż do odwołania. 

Okazuje się, że sytuacja nie została opanowanana. Codziennie dodawane są nowe pozycje do listy zamkniętych kąpielisk.

Tym razem chodzi m.in. o część plaż na zachód od Półwyspu Helskiego. Jak podaje radiogdansk.pl, zamknięte są też kąpieliska w Gdańsku oraz w Gdyni Orłowie.

Cyjanobakterie, które są obecne w wodzie, nie stanowią jedynie problemu dla turystów na wybrzeżu. Atakują też część wód Zalewu Sulejowskiego, gdzie pięciocentymetrowa warstwa zielonego mułu rozkłada się i bardzo śmierdzi. Przez to nie wypływają też żeglarze, bojąc się o stan silników wodnych.
 
 
Eksperci twierdzą, że sytuacja jeszcze chwilę potrwa - sinice mają sprzyjające warunki do rozkwitu ze względu na pogodę, co przedłuża okres, kiedy są groźne dla ludzi.
 
Służby ostrzegają przed toksycznym działaniem sinic. Niestosowanie się do zakazu kąpieli może powodować dolegliwości jelitowo-żołądkowe w przypadku napicia się wody oraz problemy skórne od samego zetknięcia się z sinicami. Wody opanowane przez cyjanobakterie są mętne i mają zmienioną barwę.

 

AK

Źródło: radiogdask.pl, WWF Polska

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz