Hemofilia u dzieci

To my, kobiety jesteśmy nosicielkami tej choroby, a zapadają na nią głównie mężczyźni. Hemofilia polega na niedoborze czynników krzepnięcia (VIII – hemofilia A, IX – hemofilia B). 17 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

a

Objawy hemofilii

Są widoczne gołym okiem. To liczne sińce i krwawienia. O hemofilii świadczy długo utrzymujące się krwawienie nawet z najmniejszych ran. Często pojawiają się krwawienia z nosa i dziąseł. Dziecko oddaje stolec i mocz z krwią. Obfite krwawienia pojawiają się po operacji i zabiegach, jak usunięcie zęba. Dziecko częściej choruje, jest zmęczone i senne. W celu stwierdzenia hemofilii, wykonuje się szereg badań krwi.

„Państwa syn ma hemofilię” czyli życie na wulkanie

To brzmi jak wyrok, zwłaszcza, kiedy w rodzinie nikt dotąd nie chorował na hemofilię. Dlaczego choruje więc nasze dziecko? Okazuje się, że hemofilia może wystąpić w każdej rodzinie, aż 30% przypadków przyczyn hemofilii to mutacja genu. Mama Tymka, chłopca chorego na hemofilię, porównuje pierwsze miesiące ze świadomością choroby do życia na wulkanie. Wspomina, jak wykładała łóżeczko synka bandażami, watą, za wszelką cenę starała się ograniczyć możliwość pojawienia się urazu i co za tym idzie krwotoku. Najtrudniejszy był dla nich czas, kiedy Tymek skończył rok i zaczął biegać a nie chodzić. Wtedy trudno było uchronić go przed urazami, siniakami. Często pojawiali się w szpitalu. Dla niej najtrudniejsze było podawanie czynnika krzepnięcia krwi dożylnie, ukłucia są po prostu bolesne, dziecko krzyczy i za wszelką cenę próbuje uciec – jeśli byłyśmy z naszym dzieckiem w szpitalu, przypomnijmy sobie zakładanie lub wymianę wenflonu, przez który podaje się kroplówki i antybiotyki. Wyobraźmy sobie, że w hemofilii droga dożylna (jeśli jest założony specjalny port, jest to mniej bolesne), to jedyna droga podania leku.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz