Hiperprolaktynemia: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Podwyższone stężenie prolaktyny, może być przyczyną nieregularnych miesiączek, obniżenia libido, zaburzeń płodności, a nawet stanów depresyjnych.

Hiperprolaktynemia

Hiperprolaktynemia jest częstym zaburzeniem endokrynologicznym i jest skutkiem zaburzonej pracy przysadki mózgowej, która produkuje prolaktynę. Hormon ten pełni w organizmie wiele funkcji, przede wszystkim odpowiada za wzrost płodu i laktację, ale także bierze udział w reakcji stresowej organizmu. Prawidłowe stężenie prolaktyny we krwi powinno wynosić u kobiet < 23 µg/l w fazie folikularnej (czyli początkowej fazie cyklu miesiączkowego zaczynającej się w pierwszym dniu miesiączki) i < 40 µg/l w fazie lutealnej (czyli w okresie poprzedzającym wystąpienie miesiączki), u mężczyzn zaś < 20 µg/l. Zdarza się jednak, że wartości te są znacznie wyższe. Właśnie wtedy mówimy o hiperprolaktynemii.

Hiperprolaktynemia: objawy

Nadmiar prolaktyny znacznie szybciej zauważalny jest u kobiet i wiąże się z zaburzeniami cyklów miesiączkowych. Hiperprolaktynemia może być powodem skrócenia fazy lutealnej oraz braku owulacji, zaburzeń cykli miesiączkowych, ich skrócenia lub wydłużenia, a nawet całkowitego zaniku miesiączki (wtórny brak miesiączki), co w konsekwencji może utrudniać zajście w ciążę. Podwyższony poziom prolaktyny może wywoływać laktację poza okresem karmienia, ból piersi i nadmierne owłosienie, kłopoty z cerą oraz wzrost masy ciała. Mogą się pojawiać nawracające bóle głowy, złe samopoczucie, drażliwość, a nawet stany depresyjne. Podwyższona prolaktyna może prowadzić także do zaburzeń uwapnienia kości, czyli osteopenii, a w konsekwencji nawet do osteoporozy.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz