Hormony, od których zależy płodność, mogą sprzyjać nowotworom

Niestety potwierdzają to wyniki badań, a łatwego rozwiązania brak.

rak

Niedawno opublikowano na łamach czasopisma "Lancet"wyniki badań międzynarodowego zespołu kierowanego przez prof. Grażynę Jasieńską z UJ. Badacze dokładnie przyjrzeli się hormonom i doszli do wniosku, że hormony odpowiedzialne za zapłodnienie i rozwój embrionu - estrogen i progesteron odpowiadają nie tylko za płodność. Hormony te niestety odgrywają również dużą rolę w rozwoju nowotworów: piersi, jajników i macicy.

Do tej pory uważano, że dobór naturalny wpływa korzystnie na długie i zdrowe życie człowieka. Dzięki temu gatunki mógł przetrwać, a także przekazywać geny kolejnym pokoleniom. Okazuje się jednak, że poziom progesteronu i estrogenu nie zależy tylko do cech genetycznych, ale w znacznym stopniu uzależniony jest od warunków panujących w otoczeniu, do których organizm próbuje się dostosować. Chodzi nie tylko o warunki, w jakich żyje kobieta w wieku prokreacyjnym, ale także, w jakich warunkach się urodziła i dojrzewała. "Zasoby " zmagazynowane w ciele kobiety wpływają na jej płodność, gdyż ograniczone zasoby energii z punktu widzenia ewolucji są zbyt słabym zapleczem do posiadania zdrowego i silnego potomstwa. Nie tylko o biedę i niedożywienie chodzi, ale duże znaczenie ma energetyczny stres, który może być spowodowany pracą zawodową czy wyczynowo uprawianym sportem.

Analogicznie im organizm ma więcej energii, tym wyższy jest poziom hormonów płciowych, a co za tym idzie, rośnie szansa na posiadanie potomstwa. Niestety jednocześnie zwiększa się ryzyko zachorowania na nowotwór. Jak potwierdzają liczne badania, hormony płciowe, a zwłaszcza estrogen, przyczyniają się do rozwoju nowotworów, np. raka piersi. Bardzo prawdopodobne wydaję się to, że za wzrost zachorowalności na raka piersi w społeczeństwach zamożnych można w pewnym stopniu winić wysokie poziomy estrogenu i progesteronu.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz