Planujecie ciążę? Ten produkt powinniście omijać szerokim łukiem!

Wpływa na jakość nasienia i zaburza owulację.

dieta a płodność

Cola jest jednym z najlepiej sprzedających się napojów gazowanych na świecie. Choć nie jest najzdrowszym z produktów, nadal wielu z nas po nią sięga. Lekarze przestrzegają, że picie Coli może sprzyjać otyłości, cukrzycy typu II, próchnicy i chorobom serca. Do tej listy specjaliści dorzucają... problemy z płodnością.

Ponieważ napoje typu Cola goszczą w diecie wielu osób, naukowcy postanowili sprawdzić, jak mogą wpływać na płodność kobiet i mężczyzn.

Zgodnie z wynikami duńskiego studium, regularnie picie coli może zmniejszyć liczebność plemników w spermie aż o prawie 30%, ale nie chodzi o samą kofeinę zawartą w napoju. Same badania dotyczyły wpływu napojów gazowanych z kofeiną na płodność. W tym celu przebadano 2,5 tysiąca mężczyzn. Uczestników studium werbowano w latach 2001-2005, podczas obowiązkowych badań lekarskich oceniających przydatność do służby wojskowej. Mężczyźni wypełniali kwestionariusz na temat stylu życia i diety, w tym spożycia kofeiny pod różnymi postaciami. Poza tym poborowi musieli dostarczyć próbkę nasienia.

Jak wynika z badań jakość spermy, definiowana w kategorii koncentracji i liczby plemników, drastycznie spada w przypadku mężczyzn, którzy regularnie piją duże ilości Coli  (co najmniej 1 litr dziennie).

Jednocześnie zespół badaczy nie wykrył związku między kofeiną z kawy czy herbaty, pitymi w dużej ilości. Oznacza to, że za osłabienie parametrów spermy odpowiada inny składnik napojów lub tryb życia przebadanych mężczyzn. Naukowcy zauważyli, że osoby pijące dużo Coli, jednoczenie jedli mniej warzyw i owoców.

Jak podaje American Journal of Epidemiology, wyniki powyższych badań potwierdziły najnowsze badania. W 2017 roku naukowcy przebadali 20 tys. mężczyzn, którzy każdego dnia wypijali przynajmniej 1 litr Coli. Okazało się, że jakość ich spermy spadła, a plemniki stały się dużo bardziej "leniwe".

Niestety, picie Coli w dużych ilościach przez kobiety, także może wpływać na ich płodność - zaburzać owulację, a także zwiększać prawdopodobieństwo poronienia. Przyszła mama i kobieta w ciąży nie powinna więc pić więcej niż dwóch kaw dziennie (lub innych napojów z kofeiną).

Czytaj też: Co jeść, aby szybciej zajść w ciążę?

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz