Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki to nie tylko skuteczna metoda zapobiegania ciąży.

tabletki antykoncepcyjne

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne są drugą co do popularności metodą zapobiegania ciąży. Tabletki antykoncepcyjne zawierają syntetyczne odpowiedniki naturalnych żeńskich hormonów płciowych: progestagenu i estrogenu, hamują owulację, a także zagęszczają śluz szyjki macicy, utrudniając plemnikom przedostanie się przez drogi rodne. Tabletki także wpływają na endometrium tak, więc jeśli nawet doszłoby do zapłodnienia, zarodek nie mógłby się zagnieździć.

Dowiedz się więcej o działaniu tabletek antykoncepcyjnych >>>

Dobór odpowiednich tabletek powinien być poprzedzony wywiadem lekarskim oraz badaniami. Taka metoda antykoncepcji może wiązać się niestety ze skutkami ubocznymi, jak tkliwość piersi czy wzrost masy cała, niektóre panie narzekają na bóle głowy i brzucha, a także spadek libido.

Tabletki antykoncepcyjne to nie tylko skuteczne zapobieganie ciąży i niechciane efekty uboczne. Jak się okazuje, hormony przyjmowane w tabletkach robią znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać: regulują miesiączki, łagodna objawy endometriozy, a nawet zmniejszają ryzyko wystąpienia raka macicy. Pozytywne właściwości tabletek antykoncepcyjnych zbadali amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu. Sprawdź, co odkryli >>>

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz