Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nosek?

Najlepszą metodą uczenia dzieci tego typu czynności jest oczywiście zabawa.

dmuchanie noska

Choć z pozoru dmuchanie nosa wydaje się banalną i wręcz naturalną czynnością, każda mama doskonale wie, że nie jest to takie proste zadanie. W przypadku niemowlaków, w utrzymaniu drożnego noska pomagają dostępne w aptekach i sklepach dziecięcych aspiratory kataru (np. Katarek Plus podłączany do odkurzacza, Nase Frida lub elektryczny Haxe - to tylko kilka, które możemy znaleźć).

Co jednak zrobić, gdy maluch nieco podrośnie, a nam zależy na tym, by sam oczyszczał swój nosek? Taka umiejętność bardzo przydaje się na przykład w przedszkolu.

Trudno określić w jakim wieku dziecko powinno samodzielnie oczyszczać nos, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna. Naukę dmuchania nosa można rozpocząć, gdy maluch ma około 2 lat. Oczywiście w takim wieku nauka najłatwiej przychodzi przez zabawę. Jaką? Dla ułatwienia, poniżej zamieszczamy porady lek. med. Marty Kolek-Mizia – specjalisty chorób dzieci.

Po pierwsze, naukę rozpocznij, gdy dziecko nie ma infekcji. Poproś, aby udawało, że zdmuchuje świeczki na urodzinowym torcie. Możesz też pobawić się w zdmuchiwanie dmuchawców, czy też małych kawałków papieru ze stołu. Kiedy dziecko nauczy się i zrozumie, o co chodzi w dmuchaniu, zaproponuj te same zabawy, ale z wypuszczaniem powietrza przez nos.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2015-02-11 23:28:36

re: Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nosek?

My mielismy sposob na korride, czyli nasladowalismy sposob parskania byczka lacznie z grzebaniem nozka o podloze :-)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz