Jak załatwić sanatorium dla dziecka? Podpowiadamy!

Już 3-latek może skorzystać z refundowanego pobytu w uzdrowisku.

sanatorium dla dziecka

Uzdrowiska oferują leczenie w kilku zakresach: pulmonologii, laryngologii, ortopedii, reumatologii, kardiologii, diabetologii, endokrynologii, neurologia, otyłość. Do sanatorium najczęściej kierowane są dzieci ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, z astmą, po przebytych infekcjach, zapaleniach płuc. Lekarz może skierować dziecko do uzdrowiska po przebyty zapaleniu opon mózgowych, a także maluch, które ma problemy u ortopedyczne, czy wadami postawy, a także dzieci, które mają problemy z otyłością.

Do sanatorium może wyjechać już przedszkolak. Dzieci w wieku od 3 do 6 lat, można leczyć w Dąbkach (4 sanatoria), w Rabce-Zdroju (3 placówki) oraz w Ciechocinku (1 uzdrowisko). Dzieci w wieku od 3 do 18 lat mogą udać się do placówek w Kołobrzegu, Rabkce-Zdroju, Szczawno-Zdróju, Kudowa-Zdroju, Ciechocinku, Świeradów-Zdroju i Rymanów-Zdroju.

W przypadku leczenia dzieci do lat 6 lat dziecko musi być pod opieką rodzica. O ile pobyt dla dziecka jest bezpłatny (nocleg, wyżywienie, zabiegi), to rodzic ponosi pełne koszty swojego pobytu zgodnie z cennikiem. Dzieci w wieku od 7 do 18 lat nie muszą być pod opieką rodzica. Dzieci starsze przebywają w sanatorium bez opiekuna, a wszystkie funkcje opiekuńczo-wychowawcze sprawuje personel sanatorium. Płatny jest tylko dojazd.

Sanatoria dziecięce pracują cały rok, więc dzieci w wieku szkolnym (podstawówka i gimnazjum) podczas pobytu mają zorganizowane zajęcia lekcyjne. Młodzież ponadgimnazjalną kieruje się na takie leczenie tylko w okresie wolnym od nauki.

Bez względu na formę leczenia (szpital uzdrowiskowy, sanatorium, zabiegi ambulatoryjne) dziecko ma zapewnione nie mniej niż trzy zabiegi dziennie, sześć razy w tygodniu. Po przyjeździe do placówki lekarz na pierwszej wizycie decyduje, jakie zabiegi będą odpowiednie dla dziecka.

Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym trwa 27 dni i kierowane są na nie dzieci od trzeciego do 18. roku życia. Natomiast pobyt w sanatorium uzdrowiskowym dziecka trwa 21 dni i na tę formę leczenia kierowane są dzieci w wieku od trzech do sześciu lat pod opieką osoby dorosłej.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz