Jak zbadać u dziecka wiosenne alergie?

Do wysokiej częstości występowania alergii przyczynia się większa zanieczyszczenie powietrza i narażenie na dym tytoniowy, ale z drugiej strony -  higiena i sterylność!

dziewczynka alergia

W diagnostyce alergii punktowe testy skórne pozostają „złotym standardem”, ale wiele zalet ma badanie przeciwciał we krwi. Nowym trendem jest tzw. molekularna diagnostyka alergii.

Wyniki uzyskane w programie ECAP, który bada epidemiologię chorób alergicznych w Polscewynika, że cechy alergii (nadwrażliwości) deklaruje nawet 40 proc. losowo wybranych Polaków. Aż 80 proc. spośród alergii to alergie wziewne, najczęściej wywoływane przez pyłki:

  • drzew (brzozy, olchy, leszczyny),
  • traw i chwastów (tymotka łąkowa, żyto, bylica, babka, szczaw, komosa, pokrzywa, ambrozja).

Alergia na pyłki, nawet o niezbyt gwałtownym przebiegu (np. przewlekły nieżyt nosa), może prowadzić do rozwoju astmy, a ta z kolei jest czynnikiem ryzyka rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Rozpoznanie tego typu alergii powinno skłonić do rozważenia immunoterapii, czyli odczulania.

Przyczyny alergii wziewnych.

Do tak wysokiej częstości występowania alergii wziewnych przyczyniają się zmiany w naszym otoczeniu:

  1. Większa higiena i sterylność.

Ograniczony kontakt z obcymi dla organizmu cząstkami porównać można do „opuszczonego treningu” odporności. Źle wyszkolone komórki, których zadaniem jest obrona organizmu przed patogenami, niepotrzebnie uaktywniają się w odpowiedzi na nieszkodliwe bodźce.

  1. Zanieczyszczenie powietrza i narażenie na dym tytoniowy.

Zanieczyszczenia mogą natomiast wpływać na zmianę struktury alergenów, często nasilającą ich zdolność do wywołania niepożądanych reakcji.

  1. Pozostałe.

Wśród czynników mających wpływ na rozwój alergii wymienia się także uwarunkowania genetyczne oraz zaburzenia flory jelitowej na skutek m.in. przewlekłej antybiotykoterapii.

Diagnostyka alergii wziewnej

Właściwa diagnostyka alergii wziewnej, która obejmuje zidentyfikowanie czynnika lub czynników, które ją wywołują, stanowi podstawę skutecznego leczenia choroby. Ten typ alergii mogą sugerować typowe objawy (kichanie, łzawienie, wodnista wydzielina z nosa), ale pełna diagnostyka powinna się odbyć pod okiem lekarza, który przeprowadzi odpowiedni wywiad i zaleci odpowiednie badania.

 

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Marek
2018-04-24 17:57:04

Syrop rownież dla dzieci

I nic. Wciąż co roku to samo. Wczesna wiosna Alergia a lekarze każą mi przyjmować leki po których jestem bardzo senny i dzień wygląda przez to okropnie. Na jednym z forum przeczytałem pozytywna opinie na temat syropu konopnego z Rokitnikiem ( rokitnik ma w dobie 20 razy więcej wit C niż cytrusy ) ... już wyjaśniam ... stres podnosi poziom histaminy, a ta jest zapalnikiem reakcji alergicznych -kiedy poziom histaminy rośnie spada poziom witaminy C i odwrotnie kiedy dostarczamy ... witaminę C spada poziom histaminy przez co rośnie aktywność limfocytów i zmniejszają się reakcje alergiczne ... syrop pije miesiąc i zero alergi polecam spróbować a syrop kupiłem na konopiafarmacja pl maja najtańsza wysyłkę Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz