Jaka pierwsza wizyta stomatologiczna, taki uśmiech

Jak wynika z badań, dentofobia, czyli lęk przed leczeniem stomatologicznym, towarzyszy prawie połowie Polaków. Problem mogą rozwiązać wizyty adaptacyjne, które mają oswajać z gabinetem już najmłodszych pacjentów.

ząbki

Zdrowy uśmiech niemowlaka

Praca nad pięknym i zdrowym uśmiechem zaczyna się bardzo wcześnie. Pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie.

Podczas takiego spotkania lekarz stomatolog doradzi, jak zapewnić prawidłowy rozwój żuchwy m.in. poprzez wybór smoczka lub poinformuje o możliwości zastosowania płytki przedsionkowej, która we wskazanych przypadkach zastępuje smoczek, zapobiegając zniekształceniom wałów zębowych. Zaleci także mamie fluoryzację endogenną (wewnętrzną - stosowaną za pomocą tabletek wzmacniających) w porozumieniu z lekarzem pediatrą.

Ponadto uświadomi przyszłą mamę, że próchnica to choroba zakaźna i pod żadnym pozorem nie można brać do ust smoczka malucha oraz opowie o próchnicy butelkowej, która zdarza się bardzo często i powstaje na skutek nieświadomości rodziców.

Istotne jest również ustalenie pozycji, w jakiej powinno spać dziecko: jeżeli  będzie miało za wysoko pod głową, to grozi mu niedorozwój żuchwy, jeśli zbytnio odchyloną do tyłu - żuchwa ulegnie przerostowi.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Agata
2014-03-06 02:44:33

re: Jaka pierwsza wizyta stomatologiczna, taki uśmiech

Pięękne uśmiechy Amerykanów nie biorą się z kosmosu. Oni mają świetną profilaktyke, a w Polsce ciagle szkoda kasy na dentyste.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz