Króciutko i konkretnie o witaminie C

Czy najwięcej witaminy C zawierają cytryny? Czy witamina C chroni przed przeziębieniami? Odpowiadamy na te i inne pytania!

witamina C

Witamina C istniała od zawsze. Jednak ludzie nie wiedzieli o jej istnieniu. Nie wiedzieli też, że cała masa chorób, ze śmiertelnym szkorbutem na czele, jest efektem niedoboru kwasu askorbinowego. Dziś o tej witaminie wiemy już chyba wszystko… Ale czy wiedza ta jest powszechna? Przekonajmy się!

Czy najwięcej witaminy C zawierają cytryny?

Nie. Cytryna zawiera przeciętnie 53 mg witaminy C na 100 g masy. Tymczasem papryka zawiera jej 107 mg/100g, czarna porzeczka – 177 mg/100 g, owoce dzikiej róży – 426 mg/100 g, a owoce aceroli – 1600 mg/100 g.

Czy herbata z cytryną to herbata z witaminą C?

To zależy. Najczęściej cytrynę dodajemy do gorącej herbaty i wówczas… eliminujemy całą witaminę C, która jest wyjątkowo mało odporna na wysoką temperaturę.

Czy witamina C chroni przed przeziębieniami?

Bezpośrednio nie. Natomiast znacznie wspomaga odporność organizmu. Ponadto utrzymuje prawidłowy stan tkanki łącznej, wzmacnia dziąsła i zęby, zabija bakterie wywołujące próchnicę zębów, ułatwia gojenie się ran, stabilizuje psychikę oraz reguluje wiele funkcji organizmu, takich jak np. asymilacja żelaza, synteza kolagenu etc.

Czy wszystkie suplementy z witaminą C zawierają ten sam związek chemiczny?

Nie. Na rynku dominują preparaty zawierające albo kwas L-askorbinowy, albo askorbinian sodu. Długotrwałe przyjmowanie jednego lub drugiego związku jest niekorzystne dla żołądka. Dopiero zrównoważona proporcja obu tych substancji pozwala zneutralizować zarówno odczyn kwaśny, jak i zasadowy.

Czy wszystkie suplementy z witaminą C spełniają jednakowe wymogi farmaceutyczne?

Nie. Zdecydowana większość produktów posiada jedynie atesty spożywcze.

Warto wybierać suplementy o wyważonej proporcji kwasu L-askorbinowego i askorbinianu sodu, spełniające wymogi farmakopei europejskiej. Na rynku znajdziecie również witaminę C w formie suplementu wegańskiego, bez glutenu, soii laktozy, co jest niezwykle ważne dla alergików.

Żródło: Materiały prasowe Aliness

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Arletka
2017-05-25 14:58:05

u mnie podczas ciąży b ył niedobór prawie każdej witaminy. Serio, brakowało mi tysiąca innych witamin i miałam z tym duży problem ;) siostra w aptece podpytała o jakieś wiatminy i suplementy i farmaceutka zaleciła pregnę plus. O dziwo wyniki mi podskoczyły, a dzidziuś urodził się piekny i zdrowy!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz