Jakie leki może przyjmować kobieta w ciąży?

Prowadzenie eksperymentów z udziałem kobiet w ciąży jest zakazane z z powodu zagrożenia dla zdrowia płodu.

leki w ciazy

Z powodu braku badań nieznane jest oddziaływanie na płód wielu substancji czynnych zawartych w farmaceutykach.

Lepiej jest założyć, że niektóre leki są potencjalnie niebezpieczne i uzalecać ich stosowanie przez ciężarną dopiero w sytuacji, kiedy jest to naprawdę konieczne – podkreślają eksperci.

- W fizjologicznej ciąży zazwyczaj nie ma potrzeby stosowania leków. Rekomendowana jest suplementacja kwasu foliowego w dziennej dawce 400 micg i ewentualnie podawanie preparatów żelaza w celu zapobiegania anemii. Niektóre towarzystwa naukowe zalecają również stosowanie u kobiet w ciąży 150 micg jodu dziennie – wyjaśnia prof. Krzysztof Łukaszuk, ginekolog-położnik, kierownik Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA.

Witaminy i sole mineralne

Przyszła mama nie powinna kupować dowolnych suplementów diety na własną rękę.

- Wskazania do suplementacji mogą być związane ze specyficzną lub nieprawidłową dietą kobiety w ciąży. Na przykład u ciężarnych weganek zalecana jest suplementacja witaminy B12. Natomiast kobiety w ciąży, których dieta jest uboga w nabiał, powinny przyjmować wapń, a w przypadku ograniczonej ilości kwasów tłuszczowych pochodzących z ryb i owoców morza rekomendowane jest podawanie witaminy D i kwasów DHA – mówi prof. Krzysztof Łukaszuk.

Choroby przewlekłe

Stosowanie leków bezwzględnie wiąże się z konsultacją u lekarza, najlepiej już na etapie starania się o dziecko.

- Leczenie zaburzeń i chorób u ciężarnych prowadzone jest zawsze z dużą ostrożnością. Jego podjęcie poprzedza szczegółowa ocena stanu zdrowia pacjentki i przebiegu ciąży. W większości przypadków leki są stosowane tylko wówczas, gdy korzyści terapeutyczne przewyższają potencjalne ryzyko dla prawidłowego rozwoju płodu – podkreśla prof. Krzysztof Łukaszuk.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz