Jod - pierwiastek mądrości

Co o nim wiemy oprócz tego, że jest go najwięcej nad polskim morzem i dlaczego jest tak niezbędny kobietom w ciąży?

pregnant

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ponad 35% populacji cierpi z powodu niedoboru jodu w organizmie. U ponad 600 mln występują tzw. wola endemiczne, związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. 1,5 miliarda ludzi mieszka w rejonach dotkniętych największym deficytem tego pierwiastka.

W Polsce, w której jego niedobory występują na prawie 90% powierzchni kraju (10% stanowią tereny nadmorskie, uważane za najbogatsze w jod), chorobami tarczycy zagrożonych jest 8 mln Polaków. Bardzo dużą grupę stanowią dzieci i przyszłe mamy, u których składnik ten uważany jest za jeden z pięciu najważniejszych i niezbędnych w okresie ciąży.

Zaczyna się niepozornie - zmęczenie, brak energii, bóle głowy, apatia, obniżona temperatura ciała. Z czasem te na pozór niegroźne objawy, zaczynają ustępować na rzecz poważniejszych dolegliwości. Częściej chorujemy, nasz metabolizm spowalnia, pojawiają się problemy z wydolnością układu oddechowego. Dopiero po kolejnych badaniach odkrywamy, że za tymi wszystkimi problemami stoi niedobór pierwiastka, o którym nie tylko niewiele wiemy, ale którego bardzo często w ogóle nie bierzemy pod uwagę w codziennej diecie. 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz