Już prawie 40 osób zmarło w tym roku na odrę

WHO apeluje do rodziców: szczepcie swoje dzieci, zanim będzie za późno!

choroby

Odra jest chorobą zakaźną, rozprzestrzeniającą się drogą kropelkową. Częstość jej występowania znacznie zmalała po wprowadzeniu szczepień ochronnych, które w Polsce obecnie są obowiązkowe. Jednak coraz więcej rodziców odmawia szczepień, co łączone jest z coraz większą zachorowalnością na choroby uznane za "wymarłe".

 
Raport WHO z pierwszego półrocza w 2018 roku wskazuje, że w Europie było aż 41 tysięcy przypadków zachorowań. W tym 37 śmiertelnych. WHO przypomina, że to aż dwa razy więcej niż w całym 2017 roku, który był rekordowym pod względem zachorowań na "wymarłe" choroby od 2010 roku. Jako przyczynę zachorowań WHO wskazuje powstrzymywanie się od obowiązkowych szczepień. Tę tezę popierają też lekarze, którzy podkreślają, że jedna zarazona osoba może zarazić od 15 do 20 (!) osób!
 
Aby niedopuścić do wybuchu epidemii, wyszczepialność powinna być na poziomie 95%. W Polsce obecnie ten poziom spadł do 94%. W niektórych częściach Europy jest jeszcze gorzej - szczepienia przyjmuje w niektórych miejscach nawet mniej niż 70% osób.
 
Warto jednak wiedzieć, że odra potrafi być bardzo groźna, szczególnie jeśli chodzi o powikłania, które występują u ponad 30% Pacjentów poniżej 5 roku życia i powyżej 20 roku życia. 

Niezaszczepione dziecko narażone jest na:

  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie mózgu,
  • podostre stwardniające zapalenie mózgu,
  • zapalenie rogówki, pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, ślepotę,
  • śmierć.

Lekarze starają się obalać teorie ruchów antyszczepionkowych, stąd widzimy coraz większy odzew kampanii #SzczepięBoKocham, która została zapoczątkowana przez Lekarzy, którzy również są rodzicami.

 

AK

Źródło: sciencealert.com

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz