Ponad 240 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę

W okresie od 1 do 7 lutego 2018 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 242.959 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 90 osób na 100 tys. ludności - podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

szczepienia - noworodek

W związku z sytuacją epidemiologiczną, dotyczącą nie tylko grypy, stołeczny ratusz uruchomił kampanię społeczną „Zaszczep swoje dziecko“. W jej ramach prezentuje szereg informacji z zakresu szczepionek i szczepień.

- O konieczności szczepień mówimy od lat, ale niestety problem ze świadomym ich unikaniem jest coraz większy – mówi Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydent Warszawy.

Według statystyk Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, liczba osób uchylających się od szczepień rośnie. W 2012 r. w Warszawie było ich 432, a do połowy 2017 r. - już 2085. Stołeczna kampania zwraca uwagę na dwie choroby – bardzo groźne i niestety ciągle obecne: krztusiec i odrę. W stolicy na krztusiec w 2010 r. zachorowało 59 dzieci w 2016 r. - 359. Na odrę odpowiednio: ani jedna osoba i troje dzieci.

Szczepionki, które są obowiązkowe, całkowicie eliminują zagrożenie zachorowania. Szczepieniom na różne choroby powinny podlegać nie tylko dzieci, ale także dorośli, gdyż dzięki temu nie stają się zagrożeniem dla tych osób, które szczepić się nie mogą np. dla zbyt małych niemowlaków.

- Przeciwko ruchom antyszczepionkowym powinni stanąć lekarze i pielęgniarki. Tylko dzięki edukacji możemy merytorycznie walczyć z tym trendem - apeluje prof. dr hab. Teresa Jackowska, konsultant krajowy pediatrii.

Szczepienia przeciw pnemokokom

W ramach programu zdrowotnego „Zdrowie, Mama i Ja“ miasto prowadzi profilaktykę zakażeń pneumokokowych wśród dzieci w wieku od 24 do 36 miesiąca życia. Program realizowany jest od 2012 r. Zaszczepiono 23,3 tys. dzieci (średnio 4100 rocznie). Środki wydane na program to 24,8 mln zł.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz