Czym grozi kąpiel dziecka w fontannie?

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny ostrzega, że woda z fontanny może stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia.

Fontanna

Pozostająca w otwartym zbiorniku fontanny woda może podlegać skażeniu mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych, jak Escherichia coli lub enterokoki. W wodzie mogą być także obecne wirusy (enterowirusy, norowirusy) oraz pierwotniaki pasożytnicze (Giardia, Cryptosporidium).

Zobacz: Gdzie Twoje dziecko może się kąpać? [Serwis Kąpieliskowy]

W przypadku, gdy zbiornik fontanny wykorzystywany jest jako brodzik (co nie powinno mieć miejsca), do wody mogą przenikać bakterie i grzyby będące składnikami mikroflory powłok ludzkiego ciała, w tym Staphylococcus aureus i dermatofity.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny przestrzega, że zagrożenie dla zdrowia może wiązać się nie tylko z bezpośrednim napiciem się wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie i zakażeniem poprzez przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych za pomocą rąk lub trzymanych w nich przedmiotów do jamy ustnej.

Zobacz: Gorszące sceny w fontannie pod warszawskim centrum handlowym

Za kąpiel w fontannie można zostać ukaranym grzywną w wysokości do 250 zł lub naganą. Dotyczy to osób po 17. roku życia. W przypadku młodszych sprawa może trafić do sądu rodzinnego.

Nie kąpmy się w fontannach! Woda w tego typu urządzeniach nie jest uzdatniana i dezynfekowana -tak jak to ma miejsce w przypadku pływalni - a jej jakość nie podlega żadnej kontroli – przestrzega sanepid.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz