Kąpieliska niebezpieczne dla dzieci

NIK skontrolował stan miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Większość z nich nie zapewniała bezpieczeństwa przebywającym tam osobom.

Kąpielisko

Województwo lubuskie  jest jednym z najbardziej zasobnych w jeziora regionów Polski. Skłoniło to Najwyższą Izbę Kontroli do sprawdzenia, jak gminy z tego terenu zapewniają bezpieczeństwo w miejscach wykorzystywanych do kąpieli.

NIK stwierdził szereg nieprawidłowości, poczynając od braku właściwego sprzętu ratowniczego, naruszenia terminu badań jakości wody, a kończąc na braku stałej obecności ratowników. Według danych policji, w 2016 r. utonęły 504 osoby, w 2017 – 449, a od 1 kwietnia do 5 sierpnia 2018 r. - 291 osób.

Zobacz: Gdzie Twoje dziecko może się kąpać? [Serwis Kąpieliskowy]

W Polsce za bezpieczeństwo obywateli przebywających na obszarach wodnych odpowiadają gminy, a konkretnie wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast. Wyjątkiem są tereny parków narodowych, krajobrazowych oraz miejsca, gdzie prowadzona jest działalność sportowa i rekreacyjna - tam odpowiadają za bezpieczeństwo szefowie podmiotów prowadzących taką działalność. 

Zgodnie z Prawem wodnym obowiązuje podział na kąpieliska i miejsca wykorzystywane do kąpieli. Utworzenie kąpieliska wymaga spełnienia o wiele bardziej rygorystycznych warunków, niż w przypadku miejsca wykorzystywanego do kąpieli, które ma mieć charakter wyjątkowy, np. na potrzeby krótkich obozów  harcerskich. Według stanu na 26 września 2016 r., opublikowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny, w województwie lubuskim działały 63 takie miejsca, a kąpielisk było 6.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz