Zbadano, jak karmienie piersią wpływa na cukrzycę u kobiet

Karmienie dziecka piersią przez ponad sześć miesięcy niemal o połowę obniża u kobiety ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

karmienie piersia -duze dziecko

Kaiser Permanente Division of Research w Kalifornii przeanalizował dane zebrane w ramach projektu badawczego trwającego przez 30 lat. Wśród 1238 kobiet, które zostały włączone do badania w wieku od 18 do 30 lat, żadna nie miała później cukrzycy.

Jak przeprowadzono badanie? Przez 30 lat śledzono stan zdrowia kobiet. Każda z nich urodziła co najmniej jedno dziecko. Była w tym czasie poddawana badaniom w kierunku cukrzycy - do siedmiu razy w ciągu całego badania. Uczestniczki udzielały też informacji na temat stylu życia -  diety i aktywności fizycznej oraz na temat okresu, w którym karmiły piersią swoje dziecko. W analizie uwzględniono czynniki ryzyka zachorowania na cukrzycę występujące u nich przed ciążą - otyłość, poziom glukozy na czczo, styl życia, historię występowania cukrzycy w rodzinie, zaburzenia metabolizmu podczas ciąży.

Kobiety, które karmiły piersią przez ponad sześć miesięcy, miały o 47 proc. mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w późniejszych latach, w porównaniu z tymi, które nie karmiły wcale. U pań karmiących sześć miesięcy lub krócej spadek ryzyka zachorowania był prawie dwukrotnie mniejszy - tylko o 25 proc.

Długofalowe korzyści z karmienia piersią były wyraźnie widoczne, niezależnie od tego, czy u karmiących wystąpiła cukrzyca ciążowa - która zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w przyszłości.

- Częstość zachorowania na cukrzycę spadała stopniowo wraz z wydłużaniem się okresu karmienia piersią, niezależnie od rasy, wystąpienia cukrzycy ciążowej, stylu życia, rozmiarów ciała i innych metabolicznych czynników ryzyka ocenianych przed ciążą, co sugeruje biologiczny charakter mechanizmu leżącego u podłoża tej zależności - komentują autorzy badania.

Sądzą, że może chodzić m.in. o wpływ hormonów produkowanych podczas laktacji na komórki trzustki, które przy karmieniu piersią lepiej wydzielają insulinę i w ten sposób regulują poziom glukozy we krwi.

tw

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz