Jakie leki może przyjmować mama karmiąca piersią?

Lista lekarstw jest bardzo ograniczona.

karmienie piersią a leki

Każda karmiąca mama najchętniej nie przyjmowałaby żadnych leków, jednak nie zawsze się tak da. O ile na początku przeziębienia możesz walczyć z chorobą domowymi sposobami, czasem infekcja rozwija się za bardzo byś była w stanie sobie z nią sama poradzić. Zdarzają się także choroby, które należy koniecznie wyleczyć lekami, bo możesz sobie tylko zaszkodzić. Masz obawy? Wyjaśniamy, jakie leki może przyjmować mama karmiąca piersią.

Większość substancji leczniczych w mniejszym lub większym stopniu przenika do mleka mamy. Pamiętaj jednak, że sam fakt przechodzenia leku do mleka mamy nie determinuje jego oddziaływania na karmione dziecko. Niezwykle istotna m.in. jest pora przyjęcia leku, ilość wypitego przez dziecko mleka, częstotliwość karmienia dziecka, wiek dziecka, stan zdrowia maluszka. Interpretacja właściwości leku i czynników wpływających na przenikanie leku byłaby bardzo trudna dla lekarzy i farmaceutów, dlatego opracowano zestawienia leków, które pokazują w przejrzysty sposób bezpieczne leki w czasie laktacji.

Wiarygodnym i najbardziej popularnym leksykonem leków jest napisany przez Prof. Thomas'a W. Hale'a "Medications and mothers’ milk", aktualizowany co dwa lata. Profesor Hale stworzył kategorie ryzyka stosowania leków podczas laktacji, które ułatwiają lekarzom podejmowanie decyzji dotyczących leczenia.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz