Karmienie piersią profilaktyką RAKA PIERSI

Boimy się chorób nowotworowych. Może dlatego, że są takie powszechne. Niemal w każdej rodzinie ktoś umarł z powodu raka. W wielu przypadkach odpowiadają za to geny. Prof. Jan Lubiński wśród wielu korzyści karmienia piersią wymienia zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi.

kp

Sposób karmienia wcale nie jest obojętny

Jeśli kobieta ma możliwość karmienia piersią, powinna to robić jak najdłużej. Nie chodzi tylko o korzyści dla dziecka, ale przede wszystkim o pozytywny wpływ karmienia dla samej mamy. Prof. Jan Lubiński, znany genetyk i specjalista chorób nowotworowych, apeluje do kobiet, aby karmiły piersią. Mówi, że każdy miesiąc karmienia zmniejsza o 2% ryzyko raka piersi. Karmiąc przez rok, można zmniejszyć ryzyko o 24% - nawet jeśli ma się wadliwy gen BRCA1, o którego istnieniu świat dowiedział się za sprawą Angeliny Jolie.

Rak piersi w smutnych statystykach

Wiele kobiet przegrywa walkę z nowotworem piersi. Niestety zachorowania na raka piersi rosną i będą rosnąć. W naszym kraju co roku przybywa 12 tysięcy nowych przypadków raka piersi i co roku z powodu złośliwego nowotworu piersi umiera 6 tysięcy Polek.  Nie tylko w Polsce w innych krajach również, co jest spowodowane zmianami cywilizacyjnymi (czyli starzenie się społeczeństwa – ryzyko raka piersi rośnie z wiekiem, późne macierzyństwo lub jego brak, otyłość, nadciśnienie tętnicze, wczesna pierwsza miesiączka i wydłużenie się miesiączkowania). Ryzyko zachorowania na raka piersi u każdej Polki wynosi 6%.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz