Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi. Kolejne badania to potwierdzają!

Naukowcy podpowiadają, jak długo karmić.

karmienie piersią

Każdego roku wiele kobiet przegrywa walkę z nowotworem piersi. Niestety zachorowania na raka piersi rosną i będą rosnąć, co jest spowodowane zmianami cywilizacyjnymi (czyli starzenie się społeczeństwa – ryzyko raka piersi rośnie z wiekiem, późne macierzyństwo lub jego brak, otyłość, nadciśnienie tętnicze, wczesna pierwsza miesiączka i wydłużenie się miesiączkowania). W naszym kraju co roku przybywa 12 tysięcy nowych przypadków raka piersi i co roku z powodu złośliwego nowotworu piersi umiera 6 tysięcy Polek, a ryzyko zachorowania na raka piersi u każdej Polki wynosi aż 6%.

Zdaniem WHO, karmienie piersią jest jednym z obowiązkowych punktów w profilaktyce raka piersi. Chociaż karmienie piersią może znacznie obniżyć ryzyko zachorowania, to do tej pory nie było wiadomo dokładnie, jak długo należy karmić maleństwo, aby rozwój raka nie musiał być naszym problemem. WHO zaleca, aby ten proces trwał nie krócej niż sześć miesięcy. Natomiast najnowsze badania wykazały, że każde pięć miesięcy karmienia piersią obniża ryzyko zachorowania na raka piersi o 2%.

W raporcie opublikowanym przez American Institute for Cancer Research (AICR) i World Cancer Research Fund (WCRF) wzięto pod uwagę rezultaty analiz aż 18 badań dotyczących laktacji i karmienia piersią. Okazuje się, że kobiety karmiące piersią rzadziej chorują na premenopauzalnego i postmenopauzalnego raka piersi.

Jak to możliwe? Badacze przypuszczają, że kluczowe jest opóźnienie się menstruacji po porodzie, waśnie za sprawa karmienia piersią. Z kolei to skraca czas ekspozycji na hormony z grupy estrogenów, co powiązane jest z występowaniem raka piersi. Naukowcy podejrzewają także, że laktacja umożliwia wyzbycie się przez kobietę komórek z uszkodzonym DNA, które mogłyby dać początek chorobie nowotworowej.

Autorzy raportu zwracają uwagę także na dobroczynny wpływ mleka mamy na zdrowie dziecka. Analiza ta potwierdziła po raz kolejny, że mleko matki zapewnia maluchowi niezbędne składniki odżywcze, wzmacnia odporność, zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju infekcji i zachorowania na astmę. Maluszki takie także wolniej przybierają na wadze i są mniej zagrożone otyłością, która również koreluje z występowaniem różnego rodzaju nowotworów.

Jak chronić się przed rakiem?

Według naukowców należy zadbać o prawidłową masę ciała, regularnie ćwiczyć i unikać alkoholu. To może zapobiec aż 1/3 zachorowań na raka piesi.

Czytaj też: Jak badać piersi? >>>

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz