KATAR U DZIECKA - 5 faktów na temat cieknącego noska

Kataru nie można bagatelizować. Zapytałyśmy eksperta o 5 faktów, jakie na temat zatkanego noska powinny znać zatroskane mamy.

dziecko

FAKT 1

Im młodsze dziecko, tym trudniej znosi katar

Przedszkolak nauczony wydmuchiwać nos poradzi sobie lepiej z katarem niż niemowlę, które jest zdane na zabiegi pielęgnacyjne rodziców. Katar niemal całkowicie uniemożliwia swobodną wentylację, ponieważ w pierwszym roku życia maluchy oddychają wyłącznie przez nosek. Kanały nosowe niemowląt są wąskie, a wyściełająca je błona śluzowa niedojrzała, co jeszcze bardziej utrudnia samooczyszczanie się noska, a tym samym oddychanie. W efekcie zatkany nosek uniemożliwia niemowlętom ssanie pokarmu z piersi czy butelki, spędza sen z powiek, sprawia, że staje się niespokojne i płaczliwe – wylicza Agnieszka Pawłowska-Wypych, biotechnolog, honorowy członek Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, dyrektor ds. rozwoju i nauki w firmie produkującej i opracowującej formułę suplementów dla kobiet w ciąży, mam karmiących i małych dzieci.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

asia
2015-12-28 10:49:03

re: KATAR U DZIECKA - 5 faktów na temat cieknącego noska

U mojej córeczki notoryczny katar świadczył o alergii pokarmowej. Najpierw pojawiła się wysypka, na którą pediatra nie reagował, następnie katar. Dopiero po wizycie u alergologa okazało się że to alergia na kakao i jaja kurze. Po wprowadzeniu diety eliminacyjnej i kuracji latopickiem wszystko wróciło do normy. Probiotyk uszczelnia jelita dziecka, co uniemożliwia przechodzenie przez nie alergenów, bakterii oraz wirusów. Warto sprawdzić czy katar u maluszka nie jest alergiczny.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz