Katar u malucha

Podpowiadamy, jak sobie z nim radzić!

katar u dziecka

Katar zazwyczaj kojarzy się z przeziębieniem, jesienią i pluchą, tymczasem katar może występować o każdej porze roku. Nieżyt nosa to silny obrzęk błony śluzowej, której zadaniem jest nawilżanie powietrza dostającego się do organizmu i wychwycenie nieczystości np. w postaci pyłków, wirusów i bakterii. Naturalne nawilżanie nosa służy utrzymaniu w czystości jamy nosowej. Tak więc katar i kichanie to naturalne reakcje organizmu, mające czyścic nos i nie zawsze oznaczają stany zapalne.

Katar zazwyczaj trwa o koło tygodnia, jednak u maluszków może trwać aż do dwóch tygodni. Wynika to z faktu, że system odpornościowy małych dzieci jest jeszcze niedojrzały i nie umie się sam jeszcze prawidłowo oczyszczać. W tym muszą maluszkowi pomóc rodzice. Dowiedz się jak to robić?

1. Regularnie czyść nosek maluszkowi. Korzystaj z wody morskiej, by rozrzedzić wydzielinę i ściągaj za pomocą aspiratora lub proś większego malucha o dmuchanie. Możesz też inhalować dziecko w celu rozrzedzenia kataru.

2. Niemowlaka jak najczęściej układaj na brzuszku. Dzięki temu katar będzie samoczynnie wypływał, zamiast spływać po gardle. Starszego malucha zaangażuj w czytanie książek, rysowanie lub inne zabawy, które można robić na brzuchu.

3. Nawilżaj powietrze. Latem powietrze często jest suche, szczególnie dotyczy to klimatyzowanych pomieszczeń. W bardzo gorące dni możesz ustawić zimna butelkę z wodą koło wiatraka. Jesienią i zimą, gdy powietrze jest przesuszone od ogrzewania, warto położyć ręcznik na kaloryferze.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz