Kleszcz u dziecka: co zrobić?

W lasach pojawiły się już kleszcze. Choroby powodowane przez te pajęczaki mogą mieć poważne konsekwencje.

kleszcz

Nagły skok temperatur sprawił, że te pajęczaki właśnie rozpoczęły żerowanie. Ze względu na łagodną zimę, kleszczy jest w tym sezonie więcej niż w poprzednich latach. Samym kleszczom nie są straszne nawet najtęższe mrozy, ale do przeżycia potrzebują żywicieli. W naszym środowisku żyje około 200 gatunków ssaków i ptaków, które pozwalają przetrwać pajęczakom. W naszym kraju ok. 20% tych pajęczaków jest nosicielami bakterii Borrelia burgdorferii, a każdego roku zaraża się nią ponad 3 500 osób.

Zdaniem naukowców w ostatnich latach obserwowany jest wzrost liczby kleszczy. Cykl życia kleszcza wynosi od 2 do 6 lat. Oznacza to, że jeden ciepły rok sprawia, że jednocześnie żeruje kilka pokoleń tych pajęczaków. Wiele z nich może być nosicielami wirusa kleszczowego zapalenia mózgu.

Wiele osób sądzi, że kleszcze spadają z drzew

W rzeczywistości żyją one w ściółce - w trawach lub krzewach, w lesie, na łące, na działce lub w parkach. Kleszcze posiadają zmysły powonienia i temperatury, które umożliwiają im wykrycie "ofiary". Powszechnie uważa się, że pajęczaki te występują tylko w lesie. Tymczasem kleszcze można spotkać nawet w centrum miasta. Największą aktywność kleszcze wykazują od kwietnia do czerwca oraz od września do października.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz