Kobieta w połogu: czym jest lochia?

Są rzeczy, które świeżo upieczonej mamy nie powinny zaskakiwać, dlatego o nich piszemy.

mama i dziecko

Zaraz po porodzie i przez około 3 do 8 tygodni z Twojej pochwy będą wydzielać się tak zwane odchody poporodowe. Inna nazwa tej wydzieliny to lochia. Zawiera ona śluz, resztki tkanek łożyska oraz krew. Macica po porodzie musi się z tych resztek oczyścić, aby nie doszło do zakażenia dróg rodnych. Przez pierwsze dni po porodzie lochia ma kolor czerwony, tak jak krew miesiączkowa i jest jej mniej więcej tyle, ile krwi podczas bardzo obfitej miesiączki. Po około tygodniu ilość wydzieliny zmniejsza się, jej kolor staje się różowy lub brązowy, a na końcu żółty.

Każda czynność, taka jak chodzenie, dłuższe stanie, noszenie dziecka, a przede wszystkim karmienie piersią, powoduje, że macica szybciej się obkurcza, oczyszcza i krwawienie poporodowe jest silniejsze.

Zaopatrz się w specjalne, bardziej chłonne niż zwykłe, podpaski poporodowe. Nazywają się one też podkładami ginekologicznymi. Są szersze, dłuższe i bardziej chłonne niż zwykłe podpaski. Takie będą Ci potrzebne zwłaszcza zaraz po porodzie. Kupisz je w dużych drogeriach i w aptekach. Z czasem, jak ilość wydzieliny będzie się zmniejszać, możesz przerzucić się na normalne podpaski. Podczas lochii nie używaj tamponów, bo mogą one wywołać zakażenie.

Jakie sytuacje powinny wzbudzić Twoją czujność?

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz