Kolonie to 'szkoła przetrwania' czy letni wypoczynek?

Okazuje się, że coraz częściej w trakcie turnusu rodzice zabierają swoje dzieci z kolonii. Powód? Rażące zaniedbania organizatorów i wychowawców.

kolonie

Kontrola Sanepidu w niektórych ośrodkach wypoczynkowych dla dzieci w Polsce przeraża: dzieci śpią na brudnych materacach, które zagrażą ich zdrowiu, myją się w jeziorach i korzystają z niesprzątanych toalet. Szkoła przetrwania czy letni obóz? Mandaty, które rozdał Sanepid ma zweryfikować te rażące zaniedbania.

Zobacz też: Pierwsza kolonia dziecka - co warto wiedzieć?

MAZURY

Do tej pory Sanepid skontrolował tam niecałe 500 placówek, gdzie odbywają się kolonie i obozy pod namiotami. Złe warunki sanitarne i żywieniowe nie były wyjątkami.

Jak informuje mamadu.pl, najczęstszymi uchybieniami jest zły stan higieniczny pokoi oraz łazienek, z których korzystają najmłodsi. Nierzadko myją zęby wodą z jeziora, która nie jest poddawana regularnej kontroli pod względem zanieczyszenia.

Obozy pod namiotami oraz kolonie w ośrodkach wypadły równolegle słabo - warunki sanitarne, które tam panują są równie fatalne. Wiele funkcjonujących tam obozów nie jest zgłoszonych oficjalnie do Kuratora Oświaty.

Przeczytaj też: Horror dzieci na koloniach w Dźwirzynie

POMORZE

Nie da się porównać szczegółowo wyników kontrolii Warmii i Mazur, z tym, co spotyka nasze dzieci na pomorzu. Żadna z tamtejszych placówek nie otrzymała mandatu od Sanepidu, a tylko 5 miejsc z ponad 250 skontrolowanych dopuściło się uchybień.

Jednak zgłoszonych turnusów było ponad 2 tysiące, głównie ze względów higieniczno-sanitarnych. Nie ma za to przypadków zatruć pokarmowych.

Gorzej sytuacja prezentuje się na koloniach na Pomorzu Zachodnim. Sanepid poinformował, że w tym roku wystawiono już 17 mandatów, choć przeprowadzono dopiero 53 kontrole. Ukarano ośrodki w Międzyzdrojach, Pogorzelicy, Rusinowie, Bobolinie, Nowym Warpnie i Barlinku.

Dzieci śpią "razem z robakami", posiłki przygotowuje się bez zachowania jakichkolwiek zasad higieny a w łazienkach brakuje ciepłej wody oraz sprawnych sanitariatów. 

Warto nadmienić, że rok temu przez całe wakacje wystawiono zaledwie 12 mandatów.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz