Kiedy po raz pierwszy skontrolować wzrok dziecka?

Pierwsze badanie okulistyczne trzeba przeprowadzić w 2-3 roku życia dziecka. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje – następne za około 3 lata.

Badanie wzroku dziecka

Dzieci powinny przechodzić badania kontrolne wzroku już w wieku 2 - 3 lat, wtedy, kiedy już mówią i mogą współpracować w trakcie badania z lekarzem. To daje możliwość sprawdzenia np. ostrości wzroku. Drugie badania powinno zostać przeprowadzone w wieku 5, 6 lat, czyli przed pójściem do szkoły. Później średnio co trzy lata.

- Badanie wzroku teoretycznie powinno być częścią bilansów dziecka wykonywanych przez pediatrę w wieku 2, 4, 6 i 10 lat. Chodzi z założenia o bardzo proste orientacyjne badania - sprawdzenie funkcji widzenia. W rzeczywistości jednak takie badania, podczas bilansów, nie zawsze są wykonywane prawidłowo, a wynika to z tego, że nie wszyscy pediatrzy są do nich przygotowani - mówi  dr Wojciech Hautz z Kliniki Okulistycznej Centrum Zdrowia Dziecka.

W przypadku podstawowego badania przez pediatrę, wykorzystywane są specjalne tablice, tzw. optotypy, np. z obrazkami zwierząt. Dziecko ustawione w odpowiedniej odległości, z zasłoniętym jednym okiem, ma nazywać to, co widzi, lub pokazać przy pomocy odpowiednio ułożonych rąk. Pediatra może też np. zrobić tzw. cover-test, czyli sprawdzić, czy dziecko nie zezuje, czy ruchy gałek ocznych są we wszystkich kierunkach prawidłowe. Takie badanie jest istotne, bo w razie stwierdzenia nieprawidłowości lekarz może skierować małego pacjenta na dalsze kontrole.

Pełne badanie okulistyczne wymaga odpowiedniego sprzętu i szerszej wiedzy okulistycznej, której pediatra nie ma. Podczas kontroli powinna zostać sprawdzona nie tylko ostrość widzenia, ale też np. to, czy dziecko ma prawidłowe widzenie trójwymiarowe. Jeśli tak nie jest, można podejrzewać zezowanie. W bardziej specjalistycznych gabinetach jest specjalny sprzęt do badania zezowania dziecka czyli tzw. synoptofor. Podczas takich kontroli powinno się też badać dno i przedni odcinek oka, by sprawdzić czy nie ma innych patologii.

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz